Konec šedých krabic, Jablonec chce najít městského architekta

  8:02,  aktualizováno  14:01
Nové vedení jablonecké radnice nechce další nevzhlednou šedou krabici uprostřed města. Politici touží najít městského architekta. Tedy funkci, která v druhém největším městě kraje zanikla na začátku milénia. Doposud tady od roku 2014 fungoval pouze poradní sbor architektů.
Z pláště věže zmizely ohyzdné fleky od opadané omítky.

Radnice v Jablonci nad Nisou | foto: Jan Pešek, MF DNES

Městský architekt by měl na svůj post nastoupit letos v dubnu. Náplní jeho práce má být příprava koncepčních dokumentů, kultivace veřejných prostranství, ale i komunikace s investory. Náměstek primátora Jakub Chuchlík říká, že absence hlavního architekta města byl jeden z důvodů, proč vstoupil do politiky. 

„Chyběl mi tu dlouhodobý, odborný a kreativní pohled na urbanistický architektonický rozvoj města. Rádi bychom našli odborníka, který bude mít nejen důvěru všech koaličních stran, ale pokud možno i určitou vážnost celého Jablonce,“ uvedl Chuchlík. 

Výzva v podobě přehrady i Horního náměstí

Podle něj čeká na architekta v příštích čtyřech letech hodně konkrétní práce. „Čeká nás celá řada malých i velkých výzev, jako je přehrada, Horní náměstí nebo revitalizace sídlišť,“ dodal náměstek.

Ten ještě před vstupem do své pozice uvedl, že dosavadní model poradního sboru architektů není ideální. „Město si zřídilo poradní sbor architektů, který však svolává jen zřídka pro odsouhlasení vybraných záměrů. Kompetence a kontinuita činnosti takového orgánu je tedy slabá,“ řekl Chuchlík v dubnu minulého roku. Sám jako městský architekt donedávna působil. Jeho teritoriem bylo Mnichovo Hradiště.

Zájemci o post městského architekta se mohou hlásit do 20. února. Pak bude následovat dvoukolové výběrové řízení. V komisi zasedne kromě Chuchlíka například městský architekt Kolína David Mateásko, novinářka, kritička a editorka Karolína Jirkalová nebo architekt a propagátor architektury Adam Gebrian. 

Až tisíc korun za hodinu

„První kolo bude korespondenční, kdy uchazeč zašle informace o své dosavadní práci, zkušenosti a reference. Ti, kdo postoupí do kola druhého, pak předstoupí před hodnoticí komisi,“ popsal náměstek Chuchlík. 

Hlavní architekt by měl pro Jablonec pracovat externě maximálně 600 hodin za rok. Za konzultace a krátkodobé úkony dostane odměnu 800 korun na hodinu bez DPH. Za dlouhodobější úkoly pak o dvě stokoruny na hodinu méně.

Svého městského architekta mají už dlouhá léta v Semilech, loni s ním začali spolupracovat i v České Lípě. V sousedním Liberci má radnice sedmičlennou Radu architektů.

Autor: