Kočovní judisté konečně zakotví, v Jablonci jim staví novou halu

  6:25
Co zatím byl jen sen, se stalo skutečností. Jablonečtí judisté se již nebudou muset přesouvat mezi nevyhovujícími tělocvičnami. V areálu sportoviště na Střelnici začala stavba judo arény. Stát by měla do konce srpna příštího roku.

Stávající budova se podle návrhu architektů z libereckého studia Uniarch rozšíří o jedno patro. V tělocvičně pro judisty budou dvě zápasové plochy, šatny, sociální zázemí, ale třeba i posilovna. | foto: Uniarch

Nevyroste nová samostatná hala, ale za bezmála 42 milionů korun přibude na jedné ze stávajících budov další patro. Stavebními úpravami pak projde současné přízemí a první podlaží. 

„Bude tu hygienické zázemí včetně oddělených šaten pro chlapce a dívky, klubovny pro judo i cvičební sály a posilovna. Vybudujeme také bezbariérový přístup do všech pater, a to včetně přístupu přes hlavní vchod a recepci v sousední budově,“ popsal náměstek jabloneckého primátora Jakub Chuchlík. 

Kromě tréninků juda se zde budou moci konat menší soutěže a soustředění. Společně s judisty budou posilovnu, kardio centrum nebo menší tréninkové místnosti využívat také atletické oddíly, školní atletické kluby nebo městská policie. 

Jablonec se snažil uspět se žádostí o dotaci na projekt judo arény už v minulosti. Nakonec se to podařilo ve výzvě ministerstva školství loni, kdy město získalo příspěvek téměř 19 milionů korun.

Momentálně jsou judisté, kteří letos slaví 65 let činnosti, hosty v tělocvičně sokolovny. Jen za poslední léta se stěhovali dvakrát.

Jejich předešlou tělocvičnu v Jugoslávské ulici zbourali kvůli stavbě obchodního centra Central a prostory pod Střelnicí už také dělníci srovnali se zemí. 

„Ještě předtím jsme měli halu na autobusovém nádraží nebo v Plynární ulici. Teď sice máme v sokolovně asi nejlepší zázemí za poslední dobu a vychází nám hodně vstříc, ale stále to není ideální. Nová hala nám pomůže v rozvoji klubu, dnes už nám prostě nestačí kapacity, a tak téměř nemůžeme přijímat nové zájemce o náš sport. Navíc v chystané aréně bychom měli dvě plnohodnotná tatami, která se nám sem nevejdou,“ svěřil se před časem Roman Polák, místopředseda a vedoucí družstev Judo klubu Jablonec. 

Autor: