Jablonec hostí devátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu

  9:00
V pátek 8. června 2018 bude opět Eurocentrum žít folklorem a tradicemi. Devátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu představí soubory z různých koutů celého světa.

Czech Street Festival 2008 - folklórní soubor Limbora - New York (4. října 2008) | foto: Andrea Koch

Festival se koná pod záštitou Libereckého kraje a statutárního města Jablonec nad Nisou. Akce bude probíhat od 10 do 20 hodin za každého počasí a vstup je zdarma.

Na Mezinárodním folklorním festivalu vystoupí:

Folklorní soubor Malá Nisanka, Jablonec nad Nisou

FS Malá Nisanka I a II se představí v doprovodu Dětské muziky FS Nisanka a FS Malá Nisanka III a IV v doprovodu Muziky FS Nisanka. V souboru tančí a zpívá 80 dětí ve věku od tří do dvanácti let pod vedením Aleny Francové a Jany Hanajové.

Folklorní soubor Nisanka

Soubor byl založen v roce 1964 a za svou více než padesátiletou historii byl hostem mnoha festivalů a přehlídek v České republice i v zahraničí. Folklorní soubor čerpá z lidové kultury Pojizeří, Podještědí a Podkrkonoší. V rámci festivalu vystoupí i Nisanka plus, která vznikla v roce 2014 a je složena z bývalých členů Nisanky, kteří mají rádi lidovou hudbu a tanec a svůj volný čas tráví aktivně.

Hudební studio Kokos, Jablonec nad Nisou

Hudební studio z Jablonce nad Nisou – Kokonína. Jeho studenti prezentují různorodé hudební druhy a žánry. V jejich podání zazní především lidové písně v originálních úpravách.

ZUŠ Jablonec nad Nisou – taneční obor

Taneční obor ZUŠ Jablonec navštěvuje v současné době asi 100 žáků ve věku 5–18 let. Vyučují se lidové tance, balet – klasický tanec, moderní a současný tanec.

Taneční soubor ANTIGONI – Krnov

Taneční soubor Antigoni z Krnova vznikl v roce 1996. Soubor reprezentuje řeckou národnostní menšinu žijící na území České republiky a šíří řecké kulturní bohatství. V repertoáru má na 100 řeckých tradičních tanců ze všech oblastí Řecka. Soubor vystupuje po celé České republice na různých slavnostech a také v zahraničí – např. v Řecku a Polsku.

The Led Farmers – Irsko

Irská indiefolková kapela The Led Farmers má za sebou řadu úspěchů. Koncertuje po celé Evropě, pravidelně také v USA, v rodném Irsku se stává jednou z nejoblíbenějších. Jen za loňský rok odehrála více než 80 koncertů. Může se pochlubit dvojnásobným vítězstvím v soutěži All Ireland Music. Svým nezvyklým pojetím irské folkové klasiky zaujala širokou škálu posluchačů.

Taneční studio JARO

Folklorní taneční soubor Jaro vznikl v roce 1983 a od 90. let působí pod ZUŠ Štefánikova v Praze 5. Dnes vychovává již několikátou generaci tanečníků. Jádro repertoáru tvoří lidové tance z Čech, Moravy a Slovenska. Pod vedením umělecké vedoucí a choreografky Živany Vajsarové soubor vystupuje nejen v České republice, ale i v zahraničí, např. v Japonsku, Hong Kongu, Macau, USA a po celé Evropě.

Morenito de Triana Project – Španělsko

Skupina tančící flamenco se skládá ze tří hudebníků – na kytaru hraje Morenito de Triana (Stanislav Kohútek), na cajon a perkuse Michael Cába a na klavír Václav Greif, a pěti tanečnic – Jana Drdácká, Denisa Pavelková, Libuše Bachratá, Lucia Bebelagua a Virginia Delgado. Každý z hudebníků a tanečnic spolupracuje a vystupuje s více skupinami nejen ze Slovenska a České republiky, ale i ze zahraničí. Jednotliví členové pocházejí ze Slovenska, České republiky a Španělska. Na letní scéně Eurocentra tito vynikající hudebníci a tanečnice předvedou temperamentní tanec flamenco, jehož kolébkou i současným centrem je Andalusie na jihu Španělska.

Topľan – Slovensko

Soubor čerpá a uchovává tance a zpěvy z oblasti Šariše a Zemplína. Taneční vystoupení tohoto souboru jsou umocněna krásnými šarišskými kroji, které jsou typické pro oblast Horního Šariše. Soubor každoročně absolvuje 50–60 vystoupení na Slovensku i v zahraničí.

Součástí festivalu je letní trh a akce pro děti. Ve stáncích si můžete koupit a ochutnat různé regionální produkty. Děti se mohou zúčastnit poznávacích a výtvarných aktivit a her, které zajišťuje Ekocentrum.

V případě nepříznivého počasí se festival koná ve velkém sále Eurocentra.