Dopravní podnik chce po obcích 18 milionů. Hrozí, že nevyjedou autobusy

  11:36
Stále hrozí, že 26. ledna nevyjedou do ulic Jablonce nad Nisou autobusy. Jablonečtí zastupitelé totiž pořád nemají garanci od Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ), jak situaci po vypovězení smluv společností BusLine vyřeší.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek)

Chtěli to slyšet na středečním mimořádně svolaném jednání zastupitelstva. Tam však nikdo ze zástupců podniku nedorazil.

Zastupitelé se ale dozvěděli, že DPMLJ zaslal Dopravnímu sdružení obcí Jablonecka, jehož je Jablonec členem, předžalobní výzvu a požaduje zaplatit téměř 18 milionů korun.

O zaplacení rozhodne nové zastupitelstvo

BusLine zajišťuje pro Jablonec veškerou autobusovou dopravu. Zastupitelé ve středu navečer v sále hotelu Praha schválili, že objednají právní posudek, který má říci, zda jsou peníze v předžalobní výzvě vyžadovány oprávněně, či nikoliv. O zaplacení tak pravděpodobně rozhodne až nově složené zastupitelstvo po volbách.

„Dopravní podnik přislíbil, že do konce srpna sdělí jasně, jak situaci vyřeší. Nestalo se tak. Místo toho je společnost BusLine démonizována skrz média. Přitom uzavírá smlouvy na dopravní obslužnost s krajem. Čelíme situaci, že nám dodavatel služeb není schopen jasně říci, zda autobusy v lednu nasadí, nebo ne,“ uvedl primátor Jablonce Petr Beitl.

Dopravní sdružení má s libereckým dopravním podnikem smlouvu na zajištění dopravy do konce příštího roku.

„Ročně jde o zakázku za zhruba 80 milionů korun. Jsme významný zákazník. I kvůli nám má dopravní podnik tržby,“ řekl náměstek primátora Miloš Vele.

Zastupitelé právně napadnou vedení DPMLJ

Jako subdodavatel dopravu zajišťovala společnost BusLine, která 25. června vypověděla smlouvu. Pokud se dopravní podnik s BusLine nedohodnou jinak, ukončí firma nejen v Jablonci provoz 26. ledna.

Předžalobní výzva se týká podílu dopravního sdružení na přiměřeném zisku 28,5 milionu korun za rok 2015, který firmě BusLine liberecký dopravní podnik v závěru loňského roku vyplatil.

O zaplacení dluhu ve středu jablonečtí zastupitelé nerozhodli. „Zatím nepodpoříme ve sdružení zaplacení této částky, necháme zpracovat posudek, zda je na to právní nárok a rozhodnutí necháme na novém zastupitelstvu,“ řekl Vele.

Jablonečtí zastupitelé také schválili, že podniknou právní kroky proti vedení DPMLJ, které údajně svými výroky o tunelování poškozuje zájmy společnosti i města Jablonce.

Autor: