Litoměřická galerie představuje nevšedního krajináře Ivana Ouhela

  16:10
Do nevšedního světa pestrých krajinářských pocitů malíře Ivana Ouhela zavede návštěvníky nová výstava v litoměřické Severočeské galerii výtvarného umění. Expozice představí výběr z autorovy malířské tvorby za posledních jedenáct let.

Indonésie III. Jedno z děl Ivana Ouhela, olejomalba, 2011. | foto: Jan Brodský

„Ouhel bývá označován za krajináře, ale on sám zdůrazňuje, že ho nezajímá zpodobování krajiny a řazení plánů na obraze. Pokouší se zaznamenat prožitek z krajiny či emotivně přetavené vzpomínky a zážitky z jednotlivých přírodních elementů, ať již jde o pole, les, vegetaci či plod ovoce,“ přiblížil autor výstavy Petr Mach.

Pro svá díla Ivan Ouhel, narozený v roce 1945, používá čisté barvy, které někdy na plátno nanáší přímo z tuby a místo štětce s oblibou používá špachtli.

„O jeho spontánnosti svědčí i nervní kladení vrstev olejové barvy nanášených také přímo prsty. Expresivní vrstvy sytých barev mu kontrastují s plochami čistého plátna a přísně geometrické linie s uvolněným rukopisem,“ dokresluje Mach.

Výstava severočeské galerie představuje výběr z Ouhelovy malířské tvorby od roku 2007 až do současnosti.

Fotogalerie

„Je svědectvím o autorově tvůrčí svobodě, kterou si umělec dokázal uchovat i přes veškerá omezení, nejprve především politická, později spíše zdravotní. Je také ukázkou tvůrčího vývoje umělce, kterého nesvedly z cesty ani módní vlny ani proklamace kunsthistoriků,“ podotkl Mach.

Vernisáž výstavy se uskuteční dnes od 17.30 hodin. Expozice bude k vidění až do 22. dubna.