Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

iQLANDIA chystá filmový festival iQFilmFest

  9:33
Liberec zachvátí filmové šílenství! V science centru iQLANDIA se v pátek 24. března uskuteční první ročník filmového festivalu iQFilmFest, který bude tematicky zaměřen jak jinak než na vědu. Těšit se můžete na více než deset snímků včetně předpremiéry filmu Cesta časem: Od Velkého třesku po člověka. Nachystány jsou i dětské projekce a workshopy.

ohnivé tornádo | foto: www.iQpark.cz

„Projekce iQFilmFestu budou probíhat na čtyřech stanovištích – v Planetáriu, Živlech, Gastru a Auditoriu. Slavnostní zahájení začne v 18 hodin u fontány a potom už bude jenom na návštěvnících, jaké promítání si vyberou, zdali dokumentární, pro děti nebo z řady nezávislých filmů,“ říká Martina Kutíková, marketingová specialistka. Konec je naplánován na 23. hodinu.

Největším tahákem bude bezesporu předpremiéra filmu „Cesta časem: Od Velkého třesku po člověka“. Padesátiminutový snímek totiž přemění Planetárium na stroj času.

„Jeho prostřednictvím diváci zjistí nejenom, jak se formovala Mléčná dráha, Slunce a Země, ale jak vůbec začal život. Součástí příběhu budou nejrůznější hvězdné exploze i katastrofické dopady planetek na Zemi. Chybět nebudou ani dinosauři,“ doplňuje Kutíková.

V Planetáriu jsou ještě naplánovány filmy „Ze Země do vesmíru“ nebo „Neuvěřitelné Slunce“ a v sekci Gastro pak „10 miliard – co máte na talíři?“ či „H2Omx“. Programovou skladbu filmů v expozici Živly si nechávají organizátoři pro návštěvníky jako překvapení.

Pořadatelé festivalu mysleli i na menší děti! Přímo pro ně bude uzpůsobena projekce v Auditoriu.

„Příběh ́Modrý tygr ́ seznámí malé diváky s hlavní hrdinkou Johankou. Ta žije ve staré botanické zahradě společně s maminkou. Když se dívka dozví, že chce jejich městskou čtvrť bezcharakterní starosta srovnat se zemí, rozhodne se jednat. V tom jí pomůže právě tajemná šelma,“ poznamenává specialistka. Filmový program doplní popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky „Nezkreslená věda“ a z dílny iQLANDIE pořady „PokusiQ“ a „ProfiQ“.

Celý festival doprovodí originální workshop. Jeho účastníci se například dozvědí, jak po domácku vytvořit projektor, 3D brýle nebo třeba hologram pomocí mobilního telefonu.

„Zájemci si zkusí i kyanotypii. Jedná se o modrotisk – historickou fotografickou techniku, kdy je využito chemických sloučenin pro tvorbu fotogramů. Vzhledem k tomu, že vstup na celý iQFilmFest je zdarma, doporučujeme si místo na festivalu zarezervovat,“ pokračuje Kutíková. Akce je podpořena Fondem kultury cestovního ruchu Statutárního města Liberec.

Více informací najdete na: www.iQlandia.cz