Investoři volí Brno. Je levné, vzdělané a plné pracovní síly

  7:16
Brno získává stále větší kredit jako vhodná destinace pro podnikatele. Firmy lákají levnější nájmy komerčních prostor než v Praze, kvalifikovaní a jazykově vybavení vysokoškoláci i nižší mzdy.

Pohled na Brno z letadla. | foto: Radek Miča, MAFRA

Výhodná poloha a bezpečností situace – to jsou dva hlavní faktory, které významní investoři zvažují při zakládání svých poboček. A hned vzápětí přichází i praktické hledisko. Firmám se zkrátka hodí, když ušetří na mzdách i nájmech a jsou přímo u „zdroje“ kvalifikovaných vysokoškoláků.

Právě kombinace všech zmíněných aspektů dělá z Brna jednu z nejpopulárnějších středoevropských lokalit pro investory, kteří jej stále častěji upřednostňují i před Prahou.

Že jde o trend, potvrzuje aktuální průzkum ABSL – organizace, která sdružuje společnosti působící v segmentu sdílených podnikových služeb. Pod tímto pojmem si mnozí představí jen velký „open space“ plný telefonistů, realita je však odlišná.

Z českých center poskytují klientům po celém světě služby v oblastech financí, personalistiky, IT, komunikace, marketingu, podpory zákazníků či vývoje a výzkumu.

Práce pro stovky absolventů

O tom, že Brno je vynikající volba, se už přesvědčily desítky investorů z tohoto sektoru.

„Zvýšený zájem o Brno sledujme i u dalších firem, dá se proto předpokládat, že se řady brněnských center podnikových služeb ještě rozrostou o další významná jména,“ nastiňuje Jonathan Appleton, výkonný ředitel asociace ABSL.

Podle průzkumu působí v tomto segmentu v Brně celkem 15 tisíc zaměstnanců. Čekat se dá přitom další růst, a to zhruba dvacetiprocentním tempem ročně.

Proč je Brno v kurzu

  • V Brně jsou o 24 procent nižší mzdy než v Praze. Pro srovnání: specialista zákaznické péče bez praxe a se znalostí dvou cizích jazyků si v Praze přijde až na 37 tisíc korun měsíčně, v Brně na 30 tisíc.
  • Průměrná cena za pronájem kanceláří se pohybuje od 200 do 300 Kč za m2, což je zhruba o třetinu méně než v Praze. Průměrné centrum podnikových služeb přitom obsáhne cca 5 000 m2.
  • Zdrojem kvalifikovaných zaměstnanců v Brně je pro nadnárodní firmy mimo jiné 13 vysokých škol, které mají přes 70 tisíc studentů. Zdejší univerzity ročně opouští okolo 17,5 tisíce absolventů.
  • 57 procent Brňanů v produktivním věku hovoří anglicky na úrovni B2 či vyšší a 9 procent zvládá na této úrovni i němčinu, případně jiný evropský jazyk.
    Zdroj: průzkum organizace ABSL

Brno si už za sídlo vybrali investoři zvučných jmen, například Infosys, který poskytuje evropským klientům služby v oblasti IT, poradenství či podnikových procesů.

„Naše společnost se v roce 2004 rozhodla využít Brno jako svoje regionální sídlo z více důvodů. Důležitý byl dostatek kvalifikovaných lidí, ale také výhodná poloha a celková atmosféra města. Vývoj, kterým Brno i naše firma prošly, potvrdil, že šlo o dobré rozhodnutí,“ podotýká Jan Skoták, ředitel regionálního centra Infosys v České republice.

Před Prahou upřednostnily Brno také společnosti Zebra, Lufthansa nebo Edwards.

„Fungujeme tady už pět let. K založení střediska v Brně došlo v roce 2008, tedy na počátku poslední ekonomické krize. V té době jsme hledali způsoby, jak zefektivnit podpůrné procesy, a proto jsme se rozhodli centralizovat finance a péči o zákazníky na jednom místě. Brno jsme vybrali hlavně pro jeho strategickou polohu v kombinaci s faktem, že jde o univerzitní město s mladou vzdělanou pracovní silou. Svého rozhodnutí jsme nikdy nelitovali a jsme připraveni na další expanzi,“ pochvaluje si i ředitel globálního SSC centra Edwards Roman Pavloušek.

Brněnskou pobočku má od letoška nově také Deutsche Telekom, který hodlá zaměstnat stovky lidí včetně absolventů.

Velký průlom díky IBM

Podle zástupců Regionální hospodářské komory Brno své výhody pro investory město ukázalo hned po sametové revoluci. Nějakou dobu však trvalo, než je zahraniční firmy začaly využívat.

„První skutečně velká změna nastala, když se na konci 90. let do Brna přestěhovalo servisní centrum IBM, které má nyní asi tři tisíce zaměstnanců. Brno má pořád co nabídnout. Koncentrace studentů univerzit vůči počtu obyvatel je zde podstatně větší než v Praze a zdroj pracovní síly je dnes základem pro úvahy o umístění provozovny,“ potvrzuje předseda představenstva komory Ladislav Chodák.

I podle něj jde o trend, který bude pokračovat a zastaví se až v okamžiku, kdy se rozdíly mezd a pronájmů sníží pod 10 procent.

Aktuálně jsou přitom brněnské nájmy levnější o 30 procent oproti Praze. Dle Kevina Turpina z realitní společnosti JLL, která se na průzkumu podílela, je nyní v Brně v nabídce k pronájmu či těsně před dokončením 122 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor.

„Cena měsíčních nájmů prostor třídy A se při velké ploše dá v Brně stlačit až k 270 korunám za metr čtvereční plus služby a energie, když běžně jsou nabízeny až o stovku dráž – na takové ceně přitom v Praze pronájmy sotva začínají a prémiové prostory v centru města jsou tam až za dvojnásobek,“ vypočítává jednatel brněnské realitky MIG Roman Šebela.

A ještě jeden zajímavý trend z průzkumu vyplynul – ačkoliv jsou v moravské metropoli mzdy v průměru o 24 procent nižší než v Praze, Brňanům se přesto žije lépe.

„Průměrný roční plat obyvatele Brna je zhruba 318 tisíc korun, v Praze je to bezmála 416 tisíc. Koupěschopnost Brňanů přitom nijak netrpí, protože život tady zkrátka vyjde levněji než v hlavním městě,“ vysvětluje marketingová manažerka personální agentury Grafton Recruitment Jitka Součková.