Na nové zdravotníky kraj investuje miliony, sestry dostanou přidáno

  18:52
Personální krizi ve zdravotnictví zatím Královéhradecký kraj řešil z vlastních peněz. V úterý zastupitelé odsouhlasili čerpání státního grantu na dvoutisícový příspěvek k výplatám sester. Těch jen krajským nemocnicím chybí 70, další desítky potřebuje hradecká fakultní. Do zdravotnictví v kraji půjdou stovky milionů.

Jednotka intenzivní péče hradecké fakultní nemocnice, kde lékaři zachraňují pacienty s mrtvicí. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kromě velkých investic do krajem vlastněných nemocnic podpoří také současný i budoucí zdravotnický personál. Zdravotní sestry pracující ve směnných provozech dostanou ke své výplatě 2 tisíce korun.

„V nemocnicích vlastněných krajem jde zhruba o tisíc takových pracovníků. Příspěvek však dostanou i zaměstnanci splňující podmínky ze státních či soukromých zařízení. Celkový odhad zdravotníků, kteří na něj mají nárok, je tak mezi 2,5 až 3 tisíci lidí. Přesné číslo budeme vědět, až se zařízení přihlásí,“ uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Za letošní druhé pololetí, od kdy začne nařízení vlády platit, bude vyplácení příplatku zdravotníkům v mimořádném režimu, kdy dostanou mimo svou výplatu 2 tisíce korun, které už budou zdaněné.

„Od příštího roku už peníze půjdou skrze úhradovou vyhlášku. Současný způsob je jen dohodnutá výjimka,“ uvedl náměstek hejtmana Aleš Cabicar (TOP 09), který má pod palcem krajské zdravotnictví. Někteří zastupitelé totiž byli před hlasováním zděšeni faktem, že peníze se budou zdravotníkům rozdávat mimo systém.

Navýšení už v srpnové výplatě

Navýšení bude platné od 1. července a zaměstnancům nemocnic by se mělo projevit už v srpnové výplatě. Kraj zažádá ministerstvo zdravotnictví o grantové peníze do konce měsíce.

Zastupitelé odhlasovali na podporu zajištění dostatku lékařů a sester také příspěvek z vlastního rozpočtu, a to 350 tisíc na zajištění jazykových kurzů pro zahraniční zdravotníky. Prvních sedm lékařů a jedna zdravotní sestra z Ukrajiny už procházejí intenzivním kurzem na Náchodsku (psali jsme zde), kraj by rád přilákal další.

„Kurz bude končit na přelomu června a července. Požadovaných 350 tisíc je nejen na jazykové vzdělání, ale i na jejich ubytování. Předpokládáme, že nevyčerpáme celou částku a zbytek vrátíme. Po vyhodnocení bychom rádi nastavili kurzy na podzim,“ uvedl ředitel Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Miroslav Procházka. Holding by rád uspořádal ještě dva tříměsíční jazykové kurzy po deseti účastnících.

Ty by se však týkaly spíš sester či laborantů, kterých je také nedostatek. „Lékaři z Ukrajiny mají jeden velký hendikep, a to, že i když mají třeba deset let praxe, k nám nastupují jako čerství absolventi lékařské fakulty a musí projít znova specializační přípravou. Kraj začal s výraznou podporou českých mediků, takže zájem o ukrajinské lékaře budeme postupně utlumovat a zaměříme se na sestry a laboranty,“ vysvětluje Procházka.

Kraj rozdal přes 30 stipendií

V krajských nemocnicích chybí 70 zdravotních sester, které se kraj snaží prioritně doplňovat z českých škol. Jelikož ale nestačí, zaměřuje se nejen na Ukrajinu, ale chce zkusit také absolventky zdravotnických škol ze sousedního Polska. I ty však musí absolvovat jazykové kurzy.

„V Polsku je vzdělávání v rámci Evropské unie stejné jako u nás. I převzetí sestry z Polska je daleko jednodušší,“ vysvětluje Procházka, podle nějž by krajské nemocnice mohly být pro Polky celkem atraktivní i platově: „Podle dostupných údajů se pohybujeme o 20 až 30 procent nad průměrným příjmem, proto je zkoušíme a uvidíme.“

Budoucí lékaře se Královéhradeckému kraji podařilo zajistit i díky stipendiím z minulého roku, kdy medikům, kteří se upsali jednomu ze zdravotnických zařízení v kraji a zároveň si za specializaci vybrali jeden z podporovaných oborů, vyplatil stipendium ve výši 120 tisíc korun (více čtěte zde).

„Ve dvou kolech jsme rozdali 20 a 13 stipendií, díky nimž jsme získali například čtyři budoucí anesteziology, tři pediatry, dva radiology, tři urology a především 13 zájemců o vnitřní lékařství,“ popisuje náměstek Cabicar. Podobným stipendiem by do budoucna chtěl motivovat i studenty nelékařských oborů.