Národní památkový ústav převzal Invalidovnu, rekonstrukce potrvá 6 let

  15:46
Po několika letech čekání převzal objekt pražské Invalidovny do svého vlastnictví Národní památkový ústav (NPÚ). A to od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Na konci letní sezony se tak nakrátko objekt zpřístupní veřejnosti, než započne samotná rekonstrukce. Veškeré práce by měly být dokončeny do roku 2025.

„Invalidovna je první velkou nemovitostí, kterou převádíme po novele zákona o nakládání s majetkem státu. Kvůli této novele jsme povinní do detailů zkoumat a prověřovat důvodnost a naléhavost potřeby žádající organizační složky a současně i účelnost a efektivitu tohoto předání. Vzhledem k tomu, že NPÚ splnil veškeré náležitosti, můžeme úřadu Invalidovnu předat,“ vyjádřila se na tiskové konferenci generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Objekt karlínské Invalidovny ÚZSVM převzal už na podzim roku 2015 a Národní památkový ústav o ni projevil zájem během léta roku následujícího. Nesplňoval však tehdy potřebné podmínky. Nyní má s objektem velké plány.

„Počítáme s tím, že bychom tady rádi zpřístupnili část Invalidovny formou prohlídkového okruhu, který bude připomínat historii a minulost Invalidovny. Rádi bychom tady umístili i naše edukativní a vzdělávací aktivity a velmi rádi bychom zde dali prostor komunitním aktivitám, neziskovým organizacím a sdíleným prostorům,“ řekla ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

Invalidovna

Až do roku 2014 působil v areálu Vojenský ústřední archiv, který se následně přestěhoval do areálu kasáren v Ruzyni. Invalidovna svému účelu sloužila až do roku 1935 a její historie se datuje až do roku 1737. Byla postavena jako útulek pro válečně vysloužilce. Původně měla být několikanásobně větší, k tomu se však nedostalo kvůli nedostatku peněz.

V Invalidovně bude i expozice odkazující na její minulost, na které bude NPÚ spolupracovat s Vojenským historickým ústavem. Expozice bude připomínat život vojáků, významné vojevůdce a další osobnosti, kteří sdílely její prostory.

Pro veřejnost bude objekt otevřen v rámci festivalu Open House o víkendu 19. a 20. května, potom až na konci letní sezony, konkrétně v srpnu nebo září. V těchto měsících se veřejnost dostane jen v některých dnech. Stejně tak to bude i v dalších letech, dokud se nedokončí rekonstrukce.

„Počítáme s tím, že v rámci této sezóny někdy v srpnu bychom vybrali několik dnů v týdnu a zpřístupnili ji veřejnosti. Chtěli bychom až do doby, než bude zahájena vlastní rekonstrukce, takto Invalidovnu zpřístupňovat,“ sdělila Goryczková.

Rekonstrukce za miliardu

Celková rekonstrukce Invalidovny bude stát asi miliardu korun a s pracemi se započne v roce 2020. „Dokumentaci k realizaci stavby budeme mít nejdříve v roce 2020. Základní kámen by měl být při obnově Invalidovny položen v roce 2021 a nejpozději v roce 2024 nebo 2025 by mohl být objekt v plné síle zpřístupněn veřejnosti,“ popsala časový harmonogram ředitelka NPÚ.

V prvních třech letech bude NPÚ čerpat finance jen minimálně, s masivnějším čerpání počítají právě od roku 2020. Celou částku na obnovu Invalidovny obdrží ministerstvo kultury od ministerstva financí.

V budoucnu má veřejnosti sloužit asi osmdesát procent veškerých prostor a má zde najít své sídlo i Pražský filharmonický sbor, který nemá přes 80 let své stálé zázemí. Ve východním křídle Invalidovny má být zbudováno také informační centrum a pokladna.

Autor: