Spor mezi sdružením Děti Země a firmou InterCora možná skončí dohodou

  10:24
K hledání možné dohody o mimosoudním vypořádání dospěl spor mezi sdružením Děti Země a developerskou společností InterCora. Ta se ve smlouvě zavázala, že při stavbě obchodního centra Hornbach vybuduje jízdní pruhy pro autobusy a trolejbusy.

Děti Země se soudí se společností InterCora kvůli smlouvě z roku 2008, kdy se developer zavázal, že při stavbě obchodního centra vybuduje jízdní pruhy pro autobusy a trolejbusy. (23. 11. 2017I) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Smlouvu z roku 2008 developer uzavřel, aby sdružení nekomplikovalo úřední jednání o projektu výstavby obchodního centra v ulici U Prazdroje. InterCora pruhy ale nevybudovala a zdůvodňovala to mimo jiné stanoviskem Policie ČR.

Ta sice měla k záměru výhrady, ale zároveň uvedla několik splnitelných podmínek pro získání kladného stanoviska.

Podle závazku ve smlouvě z roku 2008 ovšem neměl být areál bez splnění podmínky uveden od provozu. Pro případ nedodržení měla jako pojistka fungovat i pokuta 50 tisíc korun denně, kdy bude obchodní centrum v provozu přes nesplnění smlouvy.

Zástupci sdružení nejprve začali řešit u soudu v roce 2011 požadavek na uzavření obchodního centra. Byl to výjimečný spor a předpokládalo se, že potrvá dlouho. Soudy na několika úrovních žalobu dožadující se uzavření areálu odmítaly.

Až Ústavní soud rozhodl, že je žaloba opodstatněná a nižší soudy se jí musí zabývat. Proto ve čtvrtek u Městského soudu v Plzni odstartovalo v té záležitosti jednání.

„Porušení povinností je zřejmé, o nevybudování pruhů pro hromadnou dopravu není sporu,“ řekla soudkyně Olga Reiserová. Vyzvala přitom strany sporu k dohodě. Zdůraznila, že většina nemovitostí v areálu už patří společnosti Hornbach, na kterou se smluvní závazky firmy InterCora vůči sdružení už nevztahují.

„Ujednání neznamená přechod závazku na osobu, na kterou žalovaný převedl nemovitosti,“ řekla soudkyně. Ve vlastnictví developera je nyní pouze část areálu, kde stojí Penny Market a MacDonalďs nebo obchod s pracovními oděvy Canis.

ČTĚTE TAKÉ

Soudkyně řekla, že Děti Země by mohly teoreticky dosáhnout uzavření uvedených prodejen. „Ale nemyslím, že to bylo smyslem původní smlouvy,“ sdělila soudkyně. Navíc upozornila, že dotčený pozemek by mohla chtít společnost InterCora urychleně prodat, aby se zbavila závazku s ním spojeným.

Soudkyně tedy vyzvala obě strany, aby jednaly o řešení, které by pro ně bylo přijatelné. Po zástupci Dětí Země Martinu Hyťhovi například chtěla, aby navrhl možnou finanční kompenzaci. Tvrdila, že by se InterCora mohla podílet na nějakém aktuálním projektu sdružení.

To Hyťha odmítl. „Z morálního hlediska by to pro nás bylo jako úplatek,“ prohlásil. Soudkyně ho marně přesvědčovala, že ona by to jako úplatek nechápala. Martin Hyťha pak doporučil, aby investor sám navrhl kompenzaci v podobě zlepšení podmínek pro veřejnou dopravu v Plzni, o což jeho sdružení v tomto případě od začátku usilovalo.

Zástupce InterCory advokát Jaroslav Svejkovský řekl, že s návrhem vedení firmy seznámí. Do konce roku byl pak měli zástupci stran o možném řešení jednat.

V souběžně vedeném procesu o finanční sankci za nedodržení smlouvy v podobě padesátitisícové pokuty za každý den od jejího nesplnění podali zástupci Dětí Země žalobu jen symbolicky na jediný den a u městského soudu uspěli (více čtěte zde). Zástupci developera se ale proti rozhodnutí o povinnosti zaplatit 50 tisíc korun odvolali a záležitost bude řešit krajský soud.