Lidé ve Zlíně uspěli s peticí, inspekce zakázala radnici kácení

  9:08
Nesmířili se s tím, že chce město skácet deset vzrostlých stromů na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy. Zorganizovali petici, kterou podepsalo přes 400 lidí. Obrátili se na odborníky. A teď slaví úspěch: Česká inspekce životního prostředí kácení v Družstevní ulici zakázala, protože úředníci radnice podle ní postupovali špatně.

Část ze stromů připravených ke kácení v Družstevní ulici ve Zlíně. | foto: Facebook.com/Co mě štve ve Zlíně

„Magistrát vydal povolení ke kácení, aniž by byl dostatečně posouzený zdravotní a estetický stav dřevin. Nebylo například předloženo dostatečné dendrologické posouzení,“ přiblížila mluvčí inspekce Jana Jandová.

„Proto bylo podle našeho názoru vydáno povolení ke kácení v rozporu s právními předpisy na ochranu přírody,“ doplnila.

Inspekce vydala předběžné opatření, jímž likvidaci stromů zakazuje. Podala také podnět na krajský úřad, který povolení města posoudí: buď ho potvrdí, nebo zruší a bude se muset vyřizovat znovu.

Radnice nechce rozhodnutí inspekce komentovat, nicméně si stojí za tím, že ke kácení stromů má objektivní důvody.

„Máme nezávislé odborné posudky, které hodnotí zdravotní stav stromů negativně. Důvodem ke kácení je nejčastěji nebezpečná infekce kmene, kořenů nebo špatné postavení kosterních větví,“ tvrdí Václav Krátký z odboru městské zeleně radnice.

„Řada chorob a vad není na první pohled viditelná, odhalí se až detailní prohlídkou nebo přístrojovým testem,“ upozornil.

Organizátorka petice: Chceme stromy zachovat, případně ošetřit

K zemi mají jít čtyři lípy, dvě břízy, smrk, javor, borovice a magnolie. Místní obyvatelé se ale domnívají, že to není nezbytné. A opírají se přitom o jiné posudky.

„Chceme, aby byly stromy zachované a v nutných případech ošetřené, aby se nezhoršoval jejich stav,“ shrnula Světlana Holešovská, která zorganizovala petici proti kácení.

Postoj inspekce ji potěšil. „Jsem šťastná, že se k tomu tak postavila. Byli bychom rádi, kdyby její názor vzal v potaz i kraj,“ dodala.

Město chce v Družstevní ulici skácet i osm menších stromů. Ty mají obvod kmene menší než 80 centimetrů, takže není třeba povolení vydávat.

Město chce audity a případným kácením předejít tragédii, která se stala v lednu 2009. Tehdy vzrostlý pajasan žláznatý spadl poblíž trolejbusové zastávky v centru Zlína na skupinu lidí. Dva dvanáctiletí chlapci zemřeli (více zde).

Autor: