V Ostravě otevřeli nový infuzní stacionář, pacientům zkrátí čekací dobu

  11:38
Pacientům Městské nemocnice Ostrava slouží nový infuzní stacionář. Nemocnice jej díky městskému fondu pro její rozvoj mohla přestěhovat do větších prostor a zvýšit počet křesel z původních sedmi na čtrnáct.

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Stacionář sice patří pod ušní, nosní a krční oddělení (ORL), ale je mezioborový.

„Pomáhá pacientům různých odborných ambulancí, zejména ORL a neurologické či ambulanci pro léčbu bolesti. Nově jsou odesíláni k enzymoterapii také pacienti z naší nefrologické ambulance,“ řekl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Dodal, že zdvojnásobení kapacity zkrátilo čekací doby a lidé s akutními potížemi mohou léčbu po indikaci lékařem absolvovat hned.

Pacienti ostravského zdravotnického zařízení, kteří dostávali léky na nedoslýchavost, bolesti, neurologické či jiné potíže přímo do žíly formou infuzí, museli ještě v nedávné minulosti trávit až deset dní na nemocničním lůžku pro akutní případy. 

To se změnilo až v říjnu 2016, kdy nemocnice otevřela svůj infuzní stacionář. Ambulantní léčbu tam nyní každý rok absolvují stovky lidí a jejich počet stoupá. Jen loni stacionář napočítal 5 229 aplikací léčiva téměř čtyřem stovkám lidí. Letos jich může být mnohem víc.

Nově sídlí stacionář v nejvyšším patře budovy lékařské pohotovostní služby ve Varenské ulici. Jeho vybudování rekonstrukcí nevyužitých prostor stálo 5,6 milionu korun. Lidé mají k dispozici polohovací křesla, na kterých tráví asi půl až dvě hodiny. Mohou si číst, poslouchat hudbu i sledovat televizi.

Autor: