Vody ubývá. Na napouštění bazénů raději zapomeňte, varují hydrologové

  17:20
Hydrologové varují: Šetřte vodou! Téměř všechny měřicí stanice spodních vod v Královéhradeckém kraji hlásí už teď minimální stavy. Rizikem jsou v létě hlavně soukromé venkovní bazény.

Ilustrační snímek | foto: Next Reality Group

Průměrná denní spotřeba vody na osobu je asi 130 litrů, jeden bazén přitom obsáhne 13 tisíc litrů, tedy tolik, jako kdyby v domácnosti žilo sto lidí. Některé lokality Královéhradeckého kraje při vyšší spotřebě pitné vody mohou zůstat na suchu.

„Lidé by měli dodržovat určitá pravidla. Klasická vodovodní přípojka totiž není dimenzována na velký odběr vody najednou, tedy třeba na napouštění bazénu,“ varuje Richard Smutný, ředitel Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS), která na Jičínsku zásobuje desetitisíce domácností pitnou vodou a je hlavním dodavatelem vody v okrese. Na celém území Jičínska mají vodárny 49 zdrojů.

Za běžného provozu k ohrožení dodávek dojít nemůže, situace se však může rychle změnit, když se v jedné lokalitě sejde více velkoodběratelů.

Menší obce mohou být bez vody

„Obce a města zásobujeme z několika zdrojů a na cestě vody od zdroje až k zákazníkovi domů je vždy minimálně jeden rezervoár. K tomu, aby jeden zákazník napouštěním bazénu vodu zcela vypustil a nedostalo se jí pro ostatní, dojít nemůže. Teoreticky to ale možné je. Když stejný nápad s napouštěním bude mít o víkendu v jedné obci třeba dvacet lidí, pak může nastat problém. V takovém případě se zvýší spotřeba jedné obce jako o odběr dvou tisíc obyvatel. Za jeden den by to bylo 260 metrů krychlových vody z naší sítě navíc. A některé naše rezervoáry mají kapacitu třeba jen 150 metrů. Za těchto okolností se může stát, že některé menší obce mohou být bez vody,“ upozorňuje Smutný.

Šetřit by však měli i lidé, kteří k zaléváni či k napouštění bazénů užívají vodu z vlastních studní nebo z potoků. Hydrologové z většiny měřicích stanic v kraji, kde pozorují hladiny spodních vod, už teď hlásí jejich pokles. A to přesto, že letošní zima byla po šesti letech bohatší na sníh.

„Zhruba 80 procent hodnocených objektů je už teď na začátku června na hranici sucha nebo stavy podzemních vod dokonce jsou pod ní. Pokud budeme mluvit o zvýšení zásob podzemní vody v hlubších zvodnělých horizontech, letošní nadílka sněhu není pro jejich posílení nijak výrazná. Důkazem může být to, že dubnové stavy hladin podzemní vody byly na devadesáti procentech, tedy pod hranici hydrologického sucha,“ říká hydrolog z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Alexandr Zajcev.

Nejhorší situace v kraji podle něj panuje v povodí horního Labe, Metuje, Orlice a místy i středního Labe.

„Nejde zatím o kritický stav, přesto situace začíná být vážná. Sucho už je a podle toho bychom se k odběrům měli chovat. Lidé by měli zapomenout na takové věci, jako je napouštění bazénů, a to nejen z vodovodů, ale i ze studní. V dnešní době je to přepych, zbytečné plýtvání vodou,“ varuje Alexandr Zajcev.

Hladina spodní vody letos místy dosáhne historického minima. „V některých oblastech k tomu může skutečně dojít. Třeba na jednotlivých lokalitách na Náchodsku nebo Adršpašsku,“ potvrzuje Zajcev.

I když Královéhradecký kraj na tom zatím není tak špatně jako jiné oblasti v České republice, třeba jižní Morava, i tady přibývá oblastí, kde je kvalitní pitné vody nedostatek. Problémy se začínají objevovat i v hradecké aglomeraci, kde žije nejvíce lidí v kraji. Tamní vodárny před třemi lety opravily 50 let starou úpravnu vody z řeky Orlice, a tak v suchých měsících až polovinu spotřeby Hradce Králové mohou zajistit říční vodou.

Hradec je napojen na východočeskou vodárenskou soustavu, která umožňuje přepravovat přebytky vody třeba z Polické křídové pánve na Náchodsku do krajského města nebo do pardubické aglomerace. Hydrologii v kraji ovlivňují hlavně Krkonoše a Orlické hory, které tvoří přirozený val pro frontální systémy postupující převážně od západu. K nejvýznamnějším zdrojům pitné vody v regionu patří oblasti Českého ráje, Adršpachu na Broumovsku a okolí Dobrušky.