Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hubertova jízda na zámku Fryštát už zítra

  9:01
Velkolepá Hubertova jízda bude v sobotu 14. října vůbec první akcí tohoto druhu v Karviné od dob parforsních honů! Jezdci se budou pohybovat od zámku Fryštát do zámeckého parku – tam je mohou návštěvníci vidět na několika zastávkách. Start pomyslného honu na lišku je v 11:00 u hlavního vchodu do zámku. Samozřejmě zve zámek také na běžné prohlídky – jak v hlavní budově, tak v Lottyhausu, jsou vystaveny mj. také artefakty připomínající hony - oblíbenou šlechtickou kratochvíli.

Na fasádě a střeše zámku Fryštát budou do srpna pracovat dělníci. | foto: www.zamek-frystat.cz

Název akce je odvozen od sv. Huberta, patrona lovců a myslivců, a napovídá program. V současné době je to spíše symbolická připomínka parforsních honů a je zaměřena především na jezdecké dovednosti jezdců a jejich koní.

Obvykle probíhala od konce září do 3. listopadu, který je dnem sv. Huberta a je vyvrcholením a zároveň ukončením jezdecké sezony. Jezdci však nehoní skutečnou lišku, tu představuje jeden z jezdců, který má připnutou liščí nebo umělou srst na rukávu. Vše to pak řídí a kontroluje tzv. master, což bývá obvykle nejzkušenější jezdec ve skupině.

Karviná nabídne Hubertovu jízdu v jediném dni – v sobotu 14. října.

Slavnostní zahájení včetně kroužkování jezdců a fanfár proběhne v 11:00 hodin před zámkem Fryštát. Odtud se jezdci přesunou do zámeckého parku, kde bude probíhat první polovina akce. Postupně se dostanou až do areálu Lodiček u jezera v parku, kde si odpočinou a posilní se na další úsek trati.

Diváci mohou být přítomni přítomni i u jiných zajímavých úseků v parku. Poslední fází Hubertovy jízdy bývá obvykle hon na lišku zakončený slavnostní fanfárou a dekorováním vítěze. To se uskuteční opět před zámkem okolo 15. hodiny. Naši jezdci se rekrutují z klubu v Českém Těšíně.

Zima také přeje zámeckým prohlídkám

Do konce října ještě můžete stihnout běžné prohlídky zámku Fryštát, ale také ty speciální - s tajemnou postavou. Do konce října je otevřeno normálně 10 -17 hodin kromě pondělka, galerie celý týden. Národní galerie pak má celotýdenní provoz i v zimě. Od listopadu budou prohlídky zámku probíhat vždy jen o víkendech vždy v několika časech. A v prosinci se může veřejnost těšit na speciální vánoční akci.