Opava opraví unikátní hrobku vojáka, který bojoval u Hradce Králové

  9:02
Nejvýznamnější památka na prusko-rakouskou válku na území Moravy a Slezska se dočká opravy. Opavská radnice uspěla se žádostí o dotaci na obnovu hrobky, v níž je pochován setník bojující v bitvě u Hradce Králové v roce 1866 Franz Maxmilian Freiherr Paumgarten. Unikátem je konkrétnost hrobu, je známé jméno i příčina smrti vojáka.

Setníkova hrobka na opavském hřbitově. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Tento voják rakouské armády bojoval 3. července 1866 v bitvě u Hradce Králové, která je dosud největší bitvou svedenou na dnešním území České republiky,“ upřesnil tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis.

Proti sobě se tehdy postavilo 175 tisíc pěšáků Rakouského císařství a 193 tisíc pěšáků Pruska. Rakušané měli ještě k dispozici 24 tisíc jezdců a 770 děl, Prusové 27 tisíc jezdců a 780 děl. Bitva si vyžádala smrt více než osmi tisíc lidí a stejný počet vojáků byl pohřešován.

„Devětatřicetiletý Paumgarten pocházel z Opavy a bojoval s hodností setníka jednotky 4. setiny 18. praporu polních myslivců. V bitvě utrpěl střelné zranění nohy, kterému asi po měsíci podlehl,“ popsal Elis.

Právě tyto informace jsou unikátní. Na jiných místech jsou jen kříže bez podrobností či hromadné hroby, toto je jediný řadový voják bitvy, jehož lze pojmenovat a známé jsou i další údaje.

„Na území Moravy a Slezska zřejmě není žádná taková osoba, v Čechách možná velmi omezené množství,“ uvedl tajemník. 

Důvodem může být to, že Paumgarten byl v bitvě jen raněn a zemřel až měsíc po ní v Brně. Jeho rodina jej zároveň po rušení hřbitovů v centru Opavy přesunula na nově vzniklý centrální a na rodinnou hrobku uvedla i jeho jméno.

Hrobka na Městském hřbitově v Opavě už delší dobu chátrá a hrozí její úplné zborcení. Opava ji v roce 2015 získala bezplatným převodem od státu a teď se podařilo získat i peníze na její kompletní opravu.

„Obnova zahrnuje stavební práce vedoucí ke statickému zajištění a stabilizaci hrobky a hlavně k důstojné obnově této památky. Stavební a restaurátorské práce vyžadují celkovou demontáž nadzemních částí díla a částečně také zvětralé části hrobky pod úrovní terénu,“ vysvětlila Petra Vlčová z odboru rozvoje města a strategického plánování opavské radnice.

Projektová cena obnovy činí 420 tisíc korun, z toho až 310 tisíc korun poskytne stát prostřednictvím ministerstva obrany. Zbytek uhradí město ze svého rozpočtu.

Opava vlastní na tři desítky hrobek, jsou to místa posledního odpočinku významných osobností i architektonicky mimořádná díla.