Plzeň má lesní hřbitov, čestný hrob by na něm mohl mít básník Hrubý

  9:24
V Plzni funguje takzvaný lesní hřbitov, který je jediným svého druhu v kraji. Kromě vzrostlých stromů a cesty uprostřed osázené lavičkami, není na dvouhektarové ploše nic jiného. Zatím zde není nikdo pochovaný. Čestný hrob by zde mohl mít básník Josef Hrubý.

Dvouhektarová plocha je součástí plzeňského Ústředního hřbitova. Oplocený lesní areál přiléhá k jeho severní zdi.

Hřbitov funguje už rok, zatím zde ale není nikdo pochovaný. Hrobová místa se nacházejí podél cest a pod stromy.

„Každé místo má plastový sklípek na dvanáct uren, který je zakopaný v zemi. Na něm je položena žulová deska, která je ve výšce okolního terénu. Na desku je možné nechat vyrýt nápis,“ přiblížila ekonomka Správy hřbitovů a krematoria města Plzně Kateřina Šneberková. Doplnila, že do konce roku přibude v lesním hřbitově ještě rozptylová loučka.

Právě v lesním hřbitově by mohl v budoucnu vzniknout čestný hrob básníka Josefa Hrubého. Záměr je ale teprve na začátku. Podaný návrh musí schválit rada i zastupitelstvo města.

„Byla to osobnost, jejíž význam přesahoval kraj. Důležitou roli hrál Josef Hrubý nejenom na poli literatury, mimochodem získal cenu Magnesia litera, ale také měl obrovské zásluhy o rozvoj plzeňské kultury. V neposlední řadě byl velkým podporovatelem česko-německých vztahů,“ řekl plzeňský primátor Martin Baxa. Snahu zřídit umělcovi čestný hrob jednoznačně vítá.

Podobně se vyjádřila Helena Šlesingerová, ředitelka městské knihovny. Právě této instituci Hrubý v letech 1959 až 1970, tehdy ještě pod názvem Krajská lidová knihovna v Plzni, šéfoval.

„Byl vynikajícím básníkem, jehož jméno mělo celorepublikový zvuk. Čestný hrob by si určitě zasloužil,“ sdělila Šlesingerová.

Umělec se narodil 10. května 1932 v Černěticích. Absolvoval obchodní školu ve Vimperku, poté krátce pracoval jako novinář. V šedesátých letech byl jedním ze zakládajících členů plzeňské umělecké skupiny Červen 63.

Kvůli angažovanosti při srpnových událostech 1968 se jeho jméno ocitlo na indexu. Poté, co byl odvolán z funkce ředitele knihovny, našel azyl v Krajském středisku památkové péče. Své básně vydával pouze v samizdatu. Po revoluci byla jeho tvorba, za níž obdržel řadu cen, přeložena do němčiny, francouzštiny, italštiny nebo arabštiny. Zemřel letos 19. července v Plzni.

Podle Hrubého vnučky Anny Kůsové je právě lesní hřbitov vhodnou lokalitou. „Děda byl lyrickým básníkem. K přírodě měl blízko, takže toto místo nám přišlo hezčí než klasický hřbitov,“ zdůvodnila.