Hřbitovní kříž chátrá. Hrádek chce, aby byl kulturní památkou

  16:34
Přes čtyři metry vysoký pískovcový kříž na hřbitově v Doníně by se mohl stát novou kulturní památkou na území Hrádku nad Nisou. Pokouší se o to tamní radnice. Centrální hřbitovní kříž z roku 1897 však není v dobrém stavu.

Hřbitovní kříž v Doníně | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vlastní peníze na záchranu ale město nemá. Zápisem na seznam kulturních památek by se šance na získání dotace zvýšila.

„Snažili jsme se získat peníze na opravu z různých zdrojů i přeshraničních fondů, ale nedaří se nám to. Podle nás je kříž zajímavý a klidně by mohl být i jakýmsi lákadlem pro turisty. Chceme kříž zachránit, a proto zkoušíme i tuto cestu,“ řekl starosta Hrádku Josef Horinka.

Kříž spolu s alejí je výrazným estetickým prvkem hřbitova. „Oproti jiným hřbitovním křížům zachovaným v okolním pohraničním regionu, které jsou často strohé, vyniká kříž v Doníně umělecky propracovanější formou. Zdobí ho bohaté novogotické prvky. Kříž zároveň upomíná na historii obce v předválečném období,“ uvedla ve zprávě pro ministerstvo kultury Zuzana Jakubcová z Národního památkového ústavu v Liberci.

Kříž je stejně starý jako donínský hřbitov. Kamenické práce odvedla patrně kamenářská rodina Kunze, jejíž produkce se často vyskytuje na hřbitovech v okolí.

Po necelých třiceti letech ale musel být dle dochovaných informací v donínské kronice opraven. Na kamenném kříži byl umístěn Kristus Trpitel z cementové hmoty, který vlivem povětrnostních podmínek popraskal a následně se rozpadl na kusy. V roce 1926 tak donínští umístili na kříž nového Krista. Na povrchu byl krytý metalem, náhražkou plátkového zlata.

Dnes celá kamenná část kříže trpí silnou erozí, nápisy na soklu už jsou nečitelné. Kříž navíc v nedávné době poničil nevhodný nátěr. Pokud snaha hrádecké radnice vyjde, bude mít Donín už druhou kulturní památku. Tou první je sousoší Piety z roku 1803, které se letos dočkalo kompletní opravy.