Jak se žilo před dvěma stoletími, ukáže opravený statek v Milíkově

  17:38
Jako by si hospodyně právě odskočila od vaření oběda, hospodář s čeledínem vstali od stolu a děti odběhly ohlídat husy, aby při pastvě nešly do sousedova pole. Tak nějak by měl v budoucnu vypadat chebský statek z 18. století v Milíkově, jehož rekonstrukce právě začala.

Práce na památce, kterou vlastní Karlovarský kraj a spravuje ji Muzeum Cheb, jsou naplánovány na několik let. Skončí v polovině roku 2021. Na opravu a zpřístupnění objektu za téměř 25 milionů korun se podařilo získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Máme v plánu vytvořit zde expozici, jež seznámí návštěvníky s dějinami statku, s každodenním životem obyvatel na vesnici, s drobnou řemeslnou výrobou i tradicemi chebského folkloru,“ uvedla náměstkyně karlovarské hejtmanky Daniela Seifertová.

Hospodářský dvůr o čtvercovém půdorysu leží v malebném zákoutí na okraji obce Milíkov. Skládá se z dvoupatrového obytného hrázděného stavení s chlévem, dřevěnou stodolou, výminku a do dvora otevřené zastřešené kůlny pro uskladnění hospodářského náčiní a odstavení povozů. Nejstarším stavením v areálu je kůlna, datovaná na jednom z trámů letopočtem 1781.

Oprava je rozložena do tří etap

„Rekonstrukce statku se uskuteční ve třech etapách. Letos bychom rádi začali s přípravnými pracemi. Pak bude následovat výstavba nových inženýrských sítí a sanitárního zařízení. V následujícím roce bychom chtěli pokračovat opravou výminku a zahájit rekonstrukci hlavního obytného domu,“ popsala postup prací ředitelka Muzea Cheb Martina Kulová.

Ta plánuje, že po dokončení oprav vznikne pod okny obytné budovy tradiční bylinková zahrádka a v sadu za domem přibude ke stávajícím švestkám i několik jabloní.

„Ve třetí etapě od ledna do června 2021 bychom chtěli instalovat uvnitř domu lidový nábytek, chebské kroje, zemědělské náčiní. V expozici nebude chybět audiovizuální technika,“ doplnila Kulová s tím, že už letos muzeum začalo s restaurováním více než osmi desítek předmětů, které plánuje na statku vystavit. Nechybí mezi nimi například původní nábytek, obrazy nebo textil.

Milíkovský statek s cenným hrázděným štítem není jediným příkladem tradičního statku v regionu. Je ale jediným objektem chebské lidové architektury v kraji, který má ve správě odborné muzeum. Díky přístupu bývalých majitelů se podařilo jej uchovat v takřka původní podobě.

Petr Stránský z firmy Bolid M, která má opravu usedlosti na starosti, vyzdvihl také pečlivě zpracovaný projekt oprav. Výhodou je podle něj i dostatek času na vlastní rekonstrukci. „To opravě památky jen prospěje. Budeme moci vždy hledat tu nejvhodnější cestu,“ uvedl.

V současnosti odborníci zjišťují stav základů i například to, jak vypadala původní podlaha chléva. Muzeum hodlá také oslovit s žádostí o diagnostiku dřevěných prvků odborníky z Akademie věd ČR. Právě jejich názor bude důležitý při rozhodování, jaké konstrukce zachovat a jaké už bude třeba vyměnit.