Hranice zavřely část náměstí. Hrozí, že tam spadne špička kostelní věže

  16:18
Až do odvolání je pro auta uzavřené hlavní náměstí v Hranicích na Přerovsku. Opatření si vyžádal havarijní stav věžičky tamního kostela, jejíž špička by mohla zvláště nyní při větrném počasí spadnout. Do bezprostřední blízkosti církevní stavby nesmějí vstupovat ani chodci.

Pohled na kostel Stětí svatého Jana Křtitele v Hranicích na Přerovsku. Kvůli havarijnímu stavu špičky jedné z věží a hrozbě pádu musela být uzavřena část Masarykova náměstí. | foto: www.mesto-hranice.cz

Přístup na Masarykovo náměstí město omezilo na základě doporučení statika ve čtvrtek odpoledne.

„Vjezd do Svatuplukovy ulice směrem od letního kina je zcela uzavřen a na křižovatce u Motošína je umístěna značka ‚slepá ulice‘,“ uvedlo město na svých internetových stránkách s tím, že kvůli dnešnímu silnému nárazovému větru se nebude věžička z výšky zhruba třiceti metrů sundavat dříve než v pondělí.

Problém se týká jen jižní části náměstí, na severní se tak v sobotu uskuteční plánovaná akce Vítání jara.

Kostel Stětí svatého Jana Křtitele patří farnosti spadající pod olomoucké arcibiskupství. Podle mluvčího arcibiskupství Jiřího Gračky by mohla špička věže spadnout, protože je v havarijním stavu. Doteď se o tom ale nevědělo.

„Na tu věž není zevnitř přímý přístup a problém nebyl doposud nijak viditelný. Vyšel najevo až když se nyní konstrukce kvůli silnému větru začala naklánět. Právě kvůli současnému počasí se ale zatím situace nedá vyřešit. Jakmile se vítr zmírní a umožní výškové práce, bude věž snesena na zem a necháme ji opravit,“ popsal Gračka.

Fotogalerie

Jednolodní barokní kostel, který je chráněnou kulturní památkou, byl postaven podle projektu architekta Františka Antonína Grimma v letech 1754 až 1763 a o rok později byl vysvěcen. Poslední velká oprava střechy se uskutečnila v sedmdesátých letech minulého století.

„Tehdy byla ovšem věž naopak v tak dobrém stavu, že se s ní nic nedělalo,“ doplnil Gračka.

Autor: