Hranicím vládne sedm stran. Pro funkce cokoliv, kritizuje vítěz z opozice

  11:38
Nebývalé množství překvapení přinesl povolební vývoj v Hranicích na Přerovsku. Radnici bude příští čtyři roky vládnout uskupení sedmi z devíti stran a hnutí, jež uspěly v říjnových komunálních volbách. Politickému spletenci už padlo za oběť místní sdružení ODS a podle opozice i principy jiných stran či jejich lídrů.
Zasedání brněnského zastupitelstva (17. června 2014)

Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

„Povolební vyjednávání a jeho výsledky v Hranicích nemají podle našeho názoru obdoby nikde v republice. Motto radniční koalice by mohlo znít: Pro funkce cokoliv,“ kritizoval dění Ivo Lesák, bývalý místostarosta a lídr vítězného sdružení Otevřená radnice, které navzdory výsledku voleb míří do opozice společně s KDU-ČSL.

Na spolupráci se v Hranicích dohodlo ANO se sdružením Naše krásné Hranice staronového starosty Jiřího Kudláčka, hnutí Hranice pro život, Hranice 2000, KSČM, ODS s podporou Svobodných a SPD.

Kvůli spojení s KSČM oblastní rada ODS navrhla odebrání licence hranickému místnímu sdružení. Podle člena rady a předsedy regionálního sdružení ODS Michala Záchy zakazuje koaliční spolupráci s KSČM na komunální úrovni usnesení kongresu z roku 2006.

Členové hranické buňky už předtím na protest rezignovali na své funkce, čímž místní sdružení prakticky zaniklo. Svou spolupráci s komunisty hájí tím, že v Hranicích nevznikla koalice, ale jen pracovní skupina, jejímž cílem je rozvoj města. Lídryně ODS ve volbách Karla Vlasáková, která kandidovala jako nezávislá, se stala městskou radní. Křeslo radního získala i KSČM.

Výsledky voleb v Hranicích najdete zde

„Jsme si vědomi toho, že v Hranicích nebyla podepsána koaliční smlouva v pravém slova smyslu, ale sedí spolu ve vedení města,“ namítl ke spolupráci hranické ODS s komunisty Zácha.

Spojení s KSČM netoleruje ani TOP 09, jejíž členové kandidovali v Hranicích spolu s nezávislými kandidáty v uskupení Hranice 2000. Lídr Vladimír Juračka a další členka TOP 09 Vlasta Zapatová po volbách ze strany vystoupili. Juračka se pak stal novým místostarostou města.

Starosta, který vystoupil z ANO, s ním povládne v koalici

Velké radniční uskupení má v 23členném zastupitelstvu pohodlnou většinu 18 hlasů. Podle starosty Kudláčka je proto dostatečnou zárukou stability.

„Z tohoto počtu je 11 zastupitelů, kteří již mají praktickou zkušenost z minulých období, a sedm zastupitelů, kteří přinášejí nové pohledy na řízení našich společných věcí. Tento poměr nám zajišťuje nejenom kontinuitu, ale především využití zkušeností a tradice,“ vysvětlil nezvyklé spojení.

Ani sám Kudláček neunikl kritice opozice. Starosta byl v minulém volebním období zvolen za ANO, posléze z něj ale vystoupil a proti politice Andreje Babiše se striktně vymezoval. Sdružení Otevřená radnice se pozastavuje nad tím, že po volbách udělalo Kudláčkovo uskupení z ANO svého partnera.

Starosta to obhajuje tím, že na komunální úrovni jde více o lidi než o celostátní stranickou politiku.

„S ideologií pana Babiše se neztotožňuji, proto jsem z ANO vystoupil. Na druhou stranu hnutí vyslalo na hranickou kandidátku velmi dobré lidi, s těmi žádný problém nemám, protože pracují pro město,“ řekl Kudláček.

Když se tajemník nedostal do vedení města, vzdal se mandátu

Zklamáním bylo pro opozici i rozhodnutí lídra hnutí Hranice pro život Vladimíra Vyplelíka, který se vzdal mandátu zastupitele, aby mohl zůstat tajemníkem města.

„Při povolebních vyjednáváních o koalici kladl Vyplelík jako podmínku své setrvání ve funkci tajemníka úřadu. Ze zákona o obcích ale vyplývá neslučitelnost výkonu funkce tajemníka a zastupitele. Vše působí dojmem, že hnutí vzniklo účelově s hlavním cílem nedopustit změnu na této pozici. Je to nehoráznost,“ tvrdí Ivo Lesák.

Tajemník Vyplelík kandidaturu vysvětlil tím, že usiloval o funkci starosty či místostarosty. Poté, co na něj v nejužším vedení města nezbylo místo, zvolil raději setrvání na místě tajemníka.

„Chtěl jsem zkusit uvolněnou funkci. Měl jsem nabídku od Otevřené radnice, nicméně jsem uvážil, že bych byl pouze figurkou a že to nemyslí zcela vážně, spíš mě chtěli ovládat. Legitimní bylo na to nepřistoupit. Ve velké koalici pro mě už místo nebylo, proto jsem zůstal tajemníkem,“ popsal Vyplelík.

Novinkou povolebního uspořádání radnice je funkce druhého místostarosty, jímž se stal Daniel Vitonský z ANO. Radními města jsou Ivan Sumara z KSČM, Karla Vlasáková z ODS, Pavla Tvrdoňová z ANO a Karel Machyl za Hranice pro život. Ten se přitom původně nedostal ani do zastupitelstva, lídra hnutí Vyplelíka nahradil až poté, co odmítl zastupitelský post.