Bývalý hotel Praha v Hranicích půjde k zemi, nahradí ho nová budova

  11:42
Zchátralá dominanta Hranic na Chebsku, někdejší hotel Praha, půjde k zemi. Důvodem jsou problémy se statikou. Proluku chce město zaplnit novou výstavbou.

Bývalý hotel Praha v Hranicích půjde k zemi, má statické problémy. | foto: archiv MěÚ Hranice

Ještě nedávno se zdálo, že zchátralý hotel Praha s restaurací a diskotékou v centru Hranic má naději na vzkříšení. Město roky opuštěný dům koupilo a plánovalo, že jej opraví. V přízemí měly být komerční prostory a v patrech byty.

Jenže odborníci vystavili plánům stopku. Posudky ukázaly, že devastace budovy je zásadní a případná oprava by byla s ohledem na závažné statické poruchy příliš drahá.

„Informoval jsem zastupitele o existenci posudku projektanta, který ukazuje na špatný stav nosných konstrukcí domu. A hraničtí zastupitelé na svém jednání jednoznačně rozhodli, že by se dům měl zbourat,“ uvedl starosta Hranic Daniel Mašlár, který podle svých slov není příznivcem okamžitého bourání.

Navrhl proto rozhodnutí odložit a v mezičase nechat vypracovat další nezávislé statické posudky.

Zastupitelé se však rozhodli jednat. Přípravy projektu totiž odhalily celou řadu statických problémů. Podle odborníků je ve velmi špatném stavu nejen krov střechy a nosné konstrukce stropů, které utrpěly vlhkostí a požárem, ale i další části stavby.

„Zdivo v suterénu je značně narušené, cihly se drolí, klesá tak jejich nosnost. Pokud bychom se rozhodli opravovat, bylo by třeba celý suterén, včetně základů a nosných zdí sanovat. Pokud to shrneme, tak máme dům, kde je nevyhovující konstrukce střechy, jednotlivé stropy a suterénní zdivo se základy,“ popsal problém starosta.

Město se pokusí získat na demolici dotaci. Proluka po někdejším známém hotelu by však neměla zůstat prázdná. „Pokud vše půjde dobře, mohli bychom už v tomto volebním období začít stavět nový objekt. Bude to pro mne priorita. Nechtěl bych, aby v této části města zůstala nevzhledná díra,“ nastínil starosta Mašlár.

S tím se ztotožnili i zastupitelé. V příspěvcích už padly první návrhy na případné využití nové stavby. V přízemí by měla být opět restaurace a v horních patrech byty.

Starosta chce přesto nechat posoudit stav domu nezávislému statikovi. A jeho názor bude chtít znát i v případě budovy na Masarykové náměstí, která se měla stát novým úřadem, avšak zastupitelé nakonec rozhodli jinak.

„Dům na náměstí je rovněž dlouho prázdný, stejně jako hotel Praha. Byl bych nerad, kdybychom v budoucnu zjistili, že zde máme stejný problém,“ dodal starosta Mašlár.