Hlavně žádná nuda. Kasteláni vymýšlejí triky, jak zabavit děti

  17:40
Nakouknout aspoň na chvilku do historie. Takový bývá obvykle důvod, proč lidé míří na hrady a zámky. Dospělí se většinou rozhodují sami, které místo navštíví, děti jsou ve vleku rodičů. A dost často se pak při prohlídkách nudí.

Na hradě Lipnice jsou prohlídky bez průvodce. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Mami, tati, mě to nebaví, kdy už půjdeme?“ Asi každý rodič někdy zažil stesky malých dětí pronášených v tu nejnevhodnější chvíli. Třeba při skupinové prohlídce hradu či zámku, kdy většina v tichu poslouchá výklad průvodkyně.

Pro některé děti zkrátka klasické návštěvy zámků a hradů nejsou. Co s tím? „Pokud situace nejde řešit jinak, dítě nedá na domluvy rodičů ani průvodkyně, rodiče často i sami na vlastní žádost odcházejí do části expozice, kterou si mohou projít sami bez průvodce. Už u pokladny, když vidíme, že děti jsou skuteční raubíři a čtyřicetiminutový výklad by nevydržely, upozorňujeme na tuto možnost,“ vysvětluje Monika Kotenová, správkyně hradu Kámen na Pelhřimovsku, jak situaci řeší.

Zaujmout při prohlídce jak dospělé, tak děti, bývá obtížné. Správci památkových objektů už přišli na to, že je lepší udělat dětem speciální prohlídky – bez únavných letopočtů a jmen šlechticů, zato s pohádkovými bytostmi a soutěžemi.

Test, strašidla, lovecké zbraně. A dvacet minut klidně stačí

Na hradu Kámen začali s prohlídkami určenými dětem letos poprvé. „Je to nenásilná, hravá forma, jak děti seznámit s historií hradu. Navíc pravidelně druhý týden v srpnu pořádáme Kámenské hradobraní. Tento den nejsou klasické prohlídky, ale děti dostanou test, procházejí hradem a na jednotlivých stanovištích plní úkoly,“ popisuje Kotenová.

Také hrad Roštejn na Jihlavsku nabízí vhodnou alternativu pro rodiny s dětmi. Určený je jim návštěvnický okruh B. „Je přizpůsobený jednak délkou – trvá dvacet minut – a také zaměřením. Vhodný je pro děti, které chodí do mateřské školy a na první stupeň základních škol,“ popisuje kastelánka Kateřina Rozinková. Výklad nesměřuje na historii hradu, ale zaměřuje se na strašidla z okolí. Trasa zahrnuje také prohlídku loveckých zbraní a trofejí. Končí se v malovaném botanickém sále.

„Jsou rodiny s dětmi, které bez problému vydrží hodinovou prohlídku. Nicméně pokud nás rodiče požádají o radu, raději doporučujeme kratší trasu,“ poznamenala kastelánka. Až do 14. srpna pořádá tematické prohlídky pro děti také státní zámek Telč. Konají se v úterý, pátek, sobotu a neděli vždy v 11, 14, 15 a v 16 hodin.

Nesou název „Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra“. Pro velký úspěch se v Telči pořádají již druhým rokem. „Bývají pravidelně vyprodané,“ potvrzuje kastelán zámku Bohumil Norek.

Volnost pohybu po celém hradu

Prohlídka je v režii šermířské školy Ballestra Telč vedené Davidem Habermannem. „Děti se do programu aktivně zapojují. Stanou se členy družiny italského hraběte. Mohou být například zámeckými zahradníky, krejčími či samotným italským hrabětem. Během prohlídky plní různé úkoly, seznámí se i s výukou tance, šermu a dozví se, jak se žilo v 16. století,“ popisuje Norek.

Telčský zámek připravuje pro své dětské návštěvníky i tematické expozice. V nejbližších dnech bude zahájena výstava, která přiblíží natáčení filmové pohádky Sedmero krkavců od režisérky Alice Nellis.

Hrad Lipnice jde na dětské návštěvníky jinak. Celá prohlídka hradu je volná, tedy bez průvodce. „Děti si tady mohou lítat nahoru dolů po hradě, jak se jim zlíbí. Jenom rodiče na ně musí dávat pozor,“ líčí kastelán Marek Hanzlík a potvrzuje, že takovýto způsob prohlídky volili hlavně kvůli rodinám s dětmi.

Na hradním nádvoří v Lipnici si děti mohou vyzkoušet i střelbu z kuše či luku.