Hradec bojuje proti čističce. Riziko znečištění vod je extrémní, říká úřad

  16:30
Hradec Králové chce po inspekci životního prostředí, aby zastavila provoz čističky odpadních vod v místní části Březhradě na okraji města. Její provozovatel považuje argumenty města za lži, ministerstvo životního prostředí však tvrdí, že riziko znečištění je extrémní.

Čistírna odpadních vod v Březhradě v Hradci Králové (30.4.2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Boj Hradce Králové proti čistírně odpadních vod (ČOV) v Březhradě se vyostřuje. Firma však navzdory tomu, petici obyvatel Březhradu i protestům společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice přechází do protiútoku.

Město v těchto dnech adresovalo České inspekci životního prostředí (ČIŽP) podnět k zastavení provozu čističky, kterou provozuje společnost Purum. 

„Zařízení je provozováno od roku 2010, aniž by v něm bylo zákonným způsobem nakládáno s odpadními vodami. Provozovatel rovněž zpracovával cisternami přivážené kapalné odpady, což je v rozporu s vydaným integrovaným povolením. Navíc mu nebyla prodloužena platnost povolení k nakládání s vodami a od 12. 2. 2019 tak vypouští odpadní vody nelegálně,“ stojí ve velmi podrobně vypracovaném podnětu k zastavení provozu ČOV, který na ČIŽP odeslal náměstek hradeckého primátora pro životní prostředí Martin Hanousek (Změna a Zelení).

Inspekce, jež s firmou Purum vede řízení o přestupku, se už podnětem zabývá. „ČIŽP město vyzvala k doplnění některých uváděných podkladů. V současné chvíli podnět řešíme. Výsledek nelze předjímat, bude závislý na informacích získaných v šetření,“ říká mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Magistrát se v podnětu opírá o letošní rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které konstatuje, že kanalizace ČOV je už tři roky provozována v rozporu s vodním zákonem. Kanalizaci dlouhou přibližně dva kilometry považuje za nefunkční také ČIŽP.

„Neplní svoji funkci, do Labe mohou vytékat balastní vody, které se do kanalizace dostaly z pískového podloží s vysokou hladinou spodní vody,“ píše se v místním šetření ČIŽP.

Purum měla snahu kanalizaci opravit, avšak podle města byly práce nedostatečné, což potvrdily i tlakové zkoušky, a proto firma od magistrátu dostala pokutu.

Podle mluvčího magistrátu Petra Vinkláře dochází nelegálním vypouštěním odpadních vod k závažnému ohrožení životního prostředí.

Proti tomuto tvrzení se Purum ohradila nebývale ostře. „Nařčení, že provozovatel nakládá s odpadními vodami v rozporu se zákonem a že od 12. 2. 2019 vypouští z ČOV odpadní vody bez povolení, je účelová lež, protože provozovatel nechal zaslepit odtok z ČOV a nechal si zpracovat protokol o těsnosti tohoto zaslepení. Tuto skutečnost dne 14. 3. 2019 zkontroloval Krajský úřad Královéhradeckého kraje,“ píše ve stanovisku firmy Daniel Kraft, jednatel společnosti Purum. 

Poněkud nesouhlasně s tvrzením o zaslepení odtoku však působí následující tvrzení firmy: „Výsledky rozborů na výstupu z čistírny prokazují, že voda z čistírny je naprosto nezávadná pro životní prostředí, protože splňuje úředně stanovené kvalitativní limity.“

Vyžene město obě čističky?

Proti čističce pocházející z 80. let v areálu někdejšího masokombinátu, která je podle města technicky i technologicky zastaralá, vystupuje rovněž primátor Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS). Nelíbí se mu nejen činnost ČOV Purum, ale ani podnikání stejně zaměřené firmy - čistírny odpadů Dekos na okraji Hradce Králové: „Oběma společnostmi se zabýváme už delší dobu a jejich aktivity se nám nelíbí. Také podnikáme kroky, aby město opustily, protože si nemyslíme, že právě s takovými firmami bychom měli spolupracovat“ (více čtěte v článku Čističky odpadů obtěžují Hradec). 

Firma Purum zatím v bývalém masokombinátu provozuje jen čističku odpadních vod, ráda by se však zaměřila rovněž na likvidaci odpadů obsahujících těžké kovy a nebezpečné chemikálie.

Tuto žádost magistrát opakovaně shodil, integrované povolení k provozu však udělil krajský úřad, který ale společnosti loni neprodloužil povolení k vypouštění odpadních vod.

„Bohužel je patrná nečinnost krajského úřadu. Toto rozhodnutí měl někdo učinit už před x lety. Podle nás je každopádně čistička nelegálně provozovaná již roky,“ upozorňuje Martin Hanousek, jenž se domnívá, že ČIŽP má povinnost vydat rozhodnutí o zastavení provozu.

Ministerstvo tvrdí, že riziko je extrémní

Soupis údajných problémů čističky je velmi pestrý, kromě nefunkční odtokové kanalizace jde i o porušení integrovaného povolení, o neplatné povolení k nakládání s vodami, porušení vodního zákona, porušení zákona o integrované prevenci a o porušení zákona o odpadech.

„Riziko znečištění podzemních i povrchových vod je extrémní. Riziko je o to větší, když provozovatel, jak sám uvádí, možnost poškození životního prostředí nechápe,“ uvádí v letošní zprávě ministerstvo životního prostředí. 

I na tuto zprávu má však Purum odpověď: „Nikdy nedocházelo k ohrožení životního prostředí vypouštěním vyčištěných odpadních vod, které kanalizací volně protékaly, vyčištěné odpadní vody vždy splňovaly limity pro vypouštění do povrchové vodoteče, tedy do řeky Labe.“

Podle vyjádření firmy by případné ukončení provozu čističky dokonce znamenalo příliš velké riziko.

„Kanalizace je kanalizací pro veřejnou potřebu a není technicky možné zastavit provoz ČOV Březhrad, aniž by to způsobilo neřešitelnou situaci u napojených producentů odpadních vod a tím i velkou újmu na životním prostředí a také ohrožení zdraví obyvatelstva,“ tvrdí Kraft.

Lze se domnívat, že Hradec se podobně bude chtít rozloučit rovněž s firmou Dekos. Z areálu podniku a improvizované jímky do okolí unikly tuny ropných produktů. Padly nejen statisícové pokuty, ale případem se stále zabývají policisté z oddělení hospodářské kriminality.