Lezecká stěna i ochutnávka specialit. Hrady a zámky se chystají na sezonu

  16:12
Správci kulturních památek v regionu už promýšlejí, jak přitáhnout o prázdninách co nejvíce návštěvníků. Těšit se tak mohou například na první lezeckou stěnu v areálu hradu a zámku v Bečově či unikátní noční prezentaci zlatých stolních předmětů ze sbírek zámku Kynžvart.

Státní hrad a zámek Bečov. | foto: Vertical ImagesMAFRA

„Tato novinka v nabídce našich programů bude velice atraktivní,“ slibuje kastelán kynžvartského zámku Ondřej Cink. Jak tvrdí, bude to akce, na níž nebude chybět sekt či ochutnávka specialit.

Fotogalerie

Správa zámku navazuje na obdobnou prohlídku, která se loni uskutečnila v rámci Hradozámecké noci. Návštěvníky provede zšeřelými komnatami kostýmovaný majordomus, který zábavnou formou podá základní informace o době kancléře Metternicha.

„Prohlídky budou dvě. První 12. července a druhá 31. srpna. Pojmenovali jsme je Hostem u knížete Metternicha,“ láká potenciální zájemce kastelán.

Zajímavostí této netradiční prohlídky bude i způsob nasvícení exponátů. Ty se totiž na stolech budou blýskat ve světle svíček. „Podobným způsobem bychom rádi nasvítili i celý zámek. Obdobný záměr jsme měli už loni, ale kvůli suchu a s ním spojeným zákazem otevřeného ohně v přírodě jsme nemohli,“ naznačuje Cink.

Na hradu a zámku v Bečově nad Teplou jsou hodně omezeni obnovou horního zámku, takzvaných Pluhovských domů, kam se po dokončení prací přestěhuje expozice relikviáře svatého Maura. To bude ale až na sklonku roku 2020. Ani v tom letošním ovšem návštěvníci památky o novinky nepřijdou. Jednou z nich je otevření okružní cesty kolem celého areálu hradu a zámku s edukačními prvky.

„V létě bychom ale rádi zprovoznili i lezeckou stěnu pod hradem,“ naznačuje jeden z cílů pro nejbližší období kastelán Tomáš Wizovský. Bečovská památka bude první svého druhu, která podobný sportovní bonus pro své návštěvníky přinese.

Termín, kdy první lezci začnou stěnu dobývat, ještě není známý. „Stěna jako taková už je hotová i vyzkoušená včetně tréninku záchrany lezců. Je připravený i prostor pro odpočinek. Zbývá ale ještě získat mnoho razítek,“ vysvětluje Wizovský.

Co nabídnou hrady a zámky

v Karlovarském kraji

Zámek Kynžvart

  • Po celé prázdniny je v zámku výstava KOMA - to nejlepší z mezinárodního komiksového festivalu 2018.
  • V červenci i srpnu budou pokračovat populárně-naučné prohlídky stolování, na nichž správa zámku prezentuje zlaté stolní předměty, které získala rodina Metternichů.
  • 24. srpna se v zámku uskuteční Netopýří noc. Tradiční akce jen v loňském roce přilákala 600 návštěvníků.

Hrad Loket

  • Ve dnech 10. a 11. srpna se na loketském hradě uskuteční tradiční Středověké slavnosti purkrabího Půty. Hrad ožije atmosférou dob dávno minulých, chybět nebudou ani rytířské turnaje ani kousky kejklířů.

Na hradě v Lokti si tu největší novinku nechávají až na podzim letošního roku. V té době by totiž měla správa hradu otevřít pro návštěvníky další prostory. „Jde o místnosti za obřadní síní,“ naznačuje správce hradu Václav Lojín.

Po dokončení akce, která přijde přibližně na dva a půl milionu korun, bude návštěvnická podoba hradu kompletní.

„Přístupných bude asi 80 procent místností hradu. Další už pro veřejnost otevírat nebudeme,“ říká Lojín. Pro návštěvníky loketského hradu je důležité, že po dokončení návštěvnického okruhu projdou celou památku takříkajíc suchou nohou. Vzhledem k tomu, že je otevřená celoročně, se tato zdánlivá drobnost může ukázat jako velká deviza hradu.

Podle Václava Lojína se i bez toho návštěvnost na hradě v letošním roce vyvíjí více než dobře. „Za první čtvrtletí jsme měli více hostů než za stejné období loňského roku,“ potvrzuje kastelán.

I když žádná převratná novinka není v letní sezoně na programu správy hradu, milovníci umění si v jeho místnostech přijdou na své. Stále totiž pokračuje instalace předmětů z hradních sbírek, které se městu podařilo získat zpět do majetku. Celkem jde přibližně o deset tisíc předmětů. Část z nich se objeví na prohlídkových trasách.

„Aktuálně instalujeme část z obrazů. Dostali jsme grant na opravu dvanácti z nich,“ dodává Václav Lojín.

Zámek Kynžvart ukázal, jak se dříve stolovalo