Filmaři proměnili hrad Švihov ve vězení, kde čeští páni čekají na soud

  10:22
Hrad Švihov na Klatovsku patří v těchto dnech filmařům. Česká televize zde natáčí historický snímek Defenestrace, který popisuje události od defenestrace přes bitvu na Bílé hoře až k popravě českých pánů na Staroměstském náměstí.

Významná západočeská památka se na týden proměnila ve vídeňský hrad i ve vězení, v němž čekají čeští stavové na soud. Hrad bude pro veřejnost přístupný až od čtvrtka.

V hlavních rolích filmu Defenestrace se představí například Karel Dobrý, Ondřej Malý, Sára Sandeva nebo Eva Josefíková. Ta na Švihově není poprvé.

„Točila jsem tady už pohádku Korunní princ. Moc se mi tady líbí. Ovšem vzhledem k tomu, že jsem tu vždycky byla zatím jen pracovně, neměla jsem čas na nějaké procházky,“ řekla sedmadvacetiletá herečka známá například z filmů Fair Play, Čertova nevěsta či Vejška.

Doufá ale, že tentokrát si hrad přece jen prohlédne. „Teď budeme točit vždy až odpoledne, takže se těším, že nějaký prostor bude,“ dodává Eva Josefíková.

Je ráda, že se podobné filmy točí. „Oceňuji, že se v nich historická témata podávají jiným způsobem, než jako nudná kapitola z dějepisu. Musím přiznat, že historie není zrovna má silná stránka. Právě proto kvituji s povděkem i jako divák, že takové snímky vznikají,“ konstatuje herečka.

Filmaři už navštívili několik lokací a další je čekají. „Už jsme natáčeli na zámku v Kratochvíli nebo v chrámu svatého Víta. Čekají nás ještě zahrady v Kroměříži, kolínská katedrála či Telč,“ prozrazuje vedoucí produkce Kateřina Popovičová.

Hned po Švihově přijde na řadu bývalý vojenský újezd Brdy. Ten se promění na vojenské ležení.

V příběhu se objeví historické osobnosti, jako například Jindřich Matyáš Thurn, Fridrich Falcký či Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic.

Film vzniká ve dvou verzích. Jedna je pro Českou televizi, druhá, která je opatřena dokumentární částí, pak pro francouzský ARTE a rakouskou ORF. Ty snímek také koprodukují.

Švihov patří mezi oblíbená místa filmařů. Vznikala tu například legendární pohádka Tři oříšky pro Popelku nebo snímek Hlas pro římského krále (psali jsme zde).