Šumburk se dočká další fáze oprav, v plánu je i nová cesta k troskám

  9:42
Na troskách hradu Šumburk z 15. století, který se tyčí necelé tři kilometry od Klášterce nad Ohří, budou letos pokračovat dalšími fázemi záchranné práce. Na zajištění části torz hradeb má radnice připravenou sumu 1,2 milionu korun.

Zřícenina Šumburk pohledem z letadla | foto: František Snížek

Cílem projektu je zabránit další devastaci zříceniny vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek. 

„V letošním roce má proběhnout druhá etapa opravy hradu, která zahrnuje zajištění havarijních míst nádvorní stěny jižní budovy,“ potvrdila mluvčí radnice Adéla Václavíková. 

Radnice už vyhlásila veřejnou soutěž na zhotovitele, a pokud vše půjde podle plánu, stavební práce začnou v květnu (o záměru opravy hradu zde).

Záchranné práce na zřícenině hradu pod taktovkou města začaly loni zakonzervováním torza západní hradby, což zabránilo jejímu dalšímu ničení i případnému zřícení.

O lepší stav zříceniny usiluje i spolek

„Celkové náklady přesáhly 760 tisíc korun, z toho 200 tisíc pokryla dotace z ministerstva kultury z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. O dotaci budeme žádat i letos,“ podotkla Václavíková.

Historie hradu

  • mohutný hrad s původním jménem Nový Šumburk byl založen Vilémem ze Šumburka v 15. století a nazván podle původního rodového sídla v dnešním Německu
  • kolem roku 1550 téměř celý hrad zničil požár a zřejmě již nebyl jako sídlo majitelů panství nikdy obnoven
  • jako pustý je poprvé popisován na počátku 17. století

O lepší stav zříceniny usilují také členové spolku Zachránci památek České republiky. „Velmi mě těší, že se do záchranných prací město pustilo. Díky tomu půjdou opravy rychleji a zahrnují i práce, které by nebyly v našich silách,“ uvedl předseda organizace Miroslav Dub.

Společně s dalšími nadšenci předloni v areálu postavili lávku vedoucí do hradu přes příkop a ještě předtím instalovali na přístupové cestě i altán s informační tabulí.

„Brigádu plánuji i na letošek, tento rok bych rád lávku a altán natřel. V rámci časových možností tam i rád zopakuji setkání s veřejností spojené s úklidem a opékáním buřtů,“ poznamenal Dub.

Oblíbené výletní místo

Hrad Šumburk je oblíbeným cílem výletů jak obyvatel Klášterce nad Ohří, tak turistů z okolí. Radnice se vedle oprav také snaží hrad dostat do povědomí i mnohem širší veřejnosti.

„Zříceniny hradů jsou pro turisty lákavé. Proto jsme loni vydali brožuru s 32 stránkami nazvanou Hrady v okolí Klášterecka, která zahrnuje jak stavby existující, tak již zaniklé,“ poznamenala Václavíková.

„Chystáme také propojení města a podhradí novou cyklostezkou, která povede přes sady, které se teď musejí obcházet. Cesta se tak zjednoduší a bude i vhodnější pro kola a kočárky,“ popsala.

Nová stezka povede od kláštereckého lázeňského domu Evženie k bývalému statku Šumná pod hradem. Hotová už je projektová dokumentace, termín realizace ale zatím ještě známý není.