Po přestavbě se hrad Roštejn vrátí ke své podobě před velkým požárem

  10:04
Okolí hradu Roštejn nedaleko Telče připomíná staveniště. Od května 2017 běží v několika etapách rekonstrukce tohoto loveckého sídla. Zahrnuje nejenom obnovu hradních expozic, ale i opravy exteriéru včetně venkovních fasád a nádvoří. Po rekonstrukci se hrad vrátí ke své podobě z roku 1915.

Od května 2017 běží v několika etapách rekonstrukce loveckého hradu Roštejn v lesích u Telče. Ta zahrnuje nejen obnovu hradních expozic, ale také opravy exteriéru včetně venkovních fasád a nádvoří. Až bude hotovo, má hrad vypadat jako před velkým požárem v roce 1915. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Na úplné odstranění stavebního materiálu z okolí hradu si budou muset návštěvníci ještě chvíli počkat. Je to daň za to, že hrad opravujeme za provozu,“ říká kastelánka Kateřina Rozinková.

Práce však běží podle plánu a neustaly ani v zimě. Po loňském zpřístupnění obnovené přírodovědné trasy B, jež je určena hlavně dětem, se práce přesunuly do hlavního hradního paláce na trasu A. I tato část se už pomalu začíná rýsovat.

Zpřístupněna by měla být letos v červenci. Pro návštěvníky má být tento hlavní prohlídkový okruh procházkou interiérem loveckého sídla v průběhu dějin.

Základní stavební práce na této prohlídkové trase jsou podle kastelánky až na drobnosti dokončené. „Museli jsme například nechat kompletně vyměnit podlahy a stropy, protože velké části byly napadené červotočem a dřevomorkou. Některé trámy byly zase velmi opotřebované,“ vykládá.

Původní podobě se přiblíží i omítky. Nebudou čistě bílé

Návštěvníci se mohou těšit i na novou vizuální podobu hradních komnat. „Chceme se vrátit do obrazu podoby hradu před velkým požárem v roce 1915. Hrad tak získává více historickou atmosféru. V některých místnostech vznikají například nové kazetové stropy,“ popisuje kastelánka.

„Pracovalo se také na omítkách. Restaurátoři očišťovali jednak nástěnné malby, ale i v místnostech, kde malby nejsou, pracovali na tom, aby se barevností přibližovaly charakteru 17., 18. a 19. století. Tedy nejsou čistě bílé,“ dodává Rozinková.

Místnosti jsou podle kastelánky momentálně připravené na to, aby se začalo s instalací nové expozice. „Nejen že tam bude restaurovaný historický nábytek, ale na této trase vznikne i několik interaktivních překvapení a prvků, na která nejsou návštěvníci z prohlídek hradů a zámků zatím zvyklí,“ poodhaluje Kateřina Rozinková charakter nové prohlídkové trasy, jež bude návštěvníkům zpřístupněna letos v červenci.

V aplikaci pro tablety bude popsaných 150 erbů

Trasa A má působit jako klasická hradní prohlídka s průvodcem. „Ale vzhledem k tomu, že není dochované původní vybavení, můžeme si pohrát s některými záležitostmi, které mohou podtrhnout atmosféru jednotlivých místností,“ vysvětluje kastelánka.

Návštěvníci tak budou mít například možnost poslechnout si zvukové ukázky loveckých fanfár a díky novým technologiím prozkoumat na 150 erbů z jižní stěny proslulého erbovního sálu. Tam jsou zobrazeny erby z kroniky kostnického koncilu. „Momentálně zpracováváme aplikaci pro tablet, kde bude 150 z 200 vyobrazených erbů určených a popsaných,“ podotkla Rozinková.

K vidění bude i jediný dochovaný hradní prevét čili historická toaleta. „A k naší radosti se podařilo při rekonstrukci prolomit otvor dolů, takže návštěvníci se jím pak budou moci podívat ven. Pro lidi bývají tyto záležitosti velmi atraktivní,“ usmívá se kastelánka.

Se stavebními úpravami trasy A se od léta rozšíří i loni otevřená trasa B, a to o dvě místnosti. V jedné z nich vznikne dětská herna.

Archeologické výzkumy v okolí hradu budou pokračovat na jaře

Na jaře budou v okolí hradu pokračovat také archeologické výzkumy. „Například na podzim se podařilo najít třeba hroty šípů, které souvisejí s obranou hradu,“ dodala.

Loni se podařilo zhotovit i část venkovních omítek. Další část opravy fasád bude pokračovat letos a v příštím roce. Jako poslední ze všech stavebních prací by měla být dokončena úprava hradního nádvoří.

Celkové náklady na projekt přesáhnou 70 milionů korun. Hrad Roštejn je majetkem Kraje Vysočina a je ve správě Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Výr na hradě u nástěnky plní diplomatickou funkci

Výr je na hradě ubytovaný celoročně.

Lovecký hrádek Roštejn má k přírodě, lovectví a myslivosti velmi blízko. I díky svému umístění uprostřed lesů se zde mohou návštěvníci potkat s některými divokými či domácími zvířaty.

Vedle několika koček a psa se hrad chlubí například i výrem velkým. Tento opeřenec byl na hrad zapůjčen loni v srpnu ze záchranné stanice pro handicapované živočichy v Telči.

„U nás na hradě plní diplomatickou funkci. Vedle jeho voliéry je umístěna nástěnka, kde se lidé dočtou o tom, jak se mají zachovat v případě, když najdou opuštěné nebo zraněné zvíře. Zároveň výr láká do našich přírodovědných expozic,“ představuje neobvyklého hradního obyvatele kastelánka Kateřina Rozinková.

Výr velký je na hradě ubytovaný celoročně. „Bohužel do volné přírody se už nemůže vrátit. Není schopen se kvůli svému handicapu sám uživit. Vybudovali jsme mu speciální voliéru na hradním nádvoří. A mohu říct, že mu u nás svědčí,“ usmívá se hradní paní.

Návštěvníci mu mohli sami vybrat jméno. Ze všech návrhů se správcům hradu líbilo jméno Bubák, které odkazuje i na latinské označení tohoto druhu - Bubo bubo. „Dalšími častými návrhy byl Kubík nebo Pepík. Zaujaly nás i další možnosti. Namátkou Kuliočko strakaté, Sovymír nebo Výroslav,“ vyjmenovala Kateřina Rozinková.

Pro návštěvníky se hrad Roštejn zpřístupní letos v květnu, kdy bude možné navštívit trasu B. Nově upravená trasa A se pak slavnostně otevře začátkem července.