Palác hradu Helfštýna dostává po dvou stoletích opět střechu, ovšem ze skla

  11:52
I když to na první pohled není znát, hrad Helfštýn na Přerovsku „zažívá“ v těchto dnech historický okamžik. Po dvou stech letech se na palác na čtvrtém nádvoří vrací střecha. Na rozdíl od minulosti není sedlová ani pokrytá červenou pálenou taškou – je skleněná a ukrytá za korunou kamenného zdiva.

„Zvenku je sklo neviditelné, a když vstoupíte dovnitř, působí jako velmi minimalistická věc se silným nádechem elegance. Mně osobně se to líbí čím dám víc,“ hodnotí změnu kastelán hradu Jan Lauro. Je přesvědčený, že dobrý dojem udělá nová střecha i na návštěvníky.

„Je kouzelné, jak dům pracuje každý den jinak. Prosklení v něm nechává působit světlo,“ dodává Lauro.

Speciálně tvrzené skleněné tabule už zakrývají zhruba polovinu paláce. Druhou půlku budou dělníci zasklívat před Vánocemi.

O zastřešení helfštýnského paláce se diskutovalo od roku 1996. Tehdy ještě architekti uvažovali v duchu historizujících rekonstrukcí, které byly charakteristické pro předchozí půlstoletí prací na záchraně zříceniny hradu. Tento návrh se ale nelíbil památkářům.

Zastřešení hradu umožní vznik nových expozic

Současná podoba, pod níž je podepsaný olomoucký Atelier-r, je diametrálně odlišná. Šikmé střechy nahradily téměř rovné plochy, krytinu zvanou bobrovka zase průhledné nebo pískované sklo.

„Od roku 2010, kdy jsme znovu otevřeli myšlenku na zastřešení, jsme věděli, že to bude možné pouze v případě, že střecha příliš nezmění vizuální podobu paláce,“ popsal Lauro již dříve cestu k současnému zastřešení. Považuje jej za kompromis, který bude atraktivní pro veřejnost, ale také akceptovatelný pro památkovou péči.

Na úrovni prvního patra vznikne v zastřešeném paláci už příští rok nový prohlídkový okruh, vrátí se tam také expozice uměleckého kovářství, historické mincovny a archeologie. Další expozice budou v přízemí, kde správci hradu vystaví monumentální kované plastiky.

Atraktivní novinkou pak bude plošina na vrcholu stavby, odkud budou mít lidé výhled nejen na hrad, ale také do Moravské brány.