Oči upřené do mobilu a trhavé pohyby, to na náměstí soupeří lovci pokémonů

  18:52
Nový fenomén, hra Pokémon GO, která vychází z legendárního animovaného seriálu, si našla fanoušky také v Plzni a okolí. O hromadný lov příšerek pomocí mobilů zatím velký zájem nebyl, zato virtuální arény k soupeření táhnou. Jedna z nich vznikla i na náměstí Republiky.

Mobilní hra Pokémon GO. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Poklidnou noc na plzeňském sídlišti přeruší výkřik radosti. „Pikachu, konečně jsem tě dostal,“ zahuláká cizinec pod okny a ticho se znovu vrátí do ulice.

Do Chvojkových sadů na plzeňských Slovanech se vpodvečer trousí jeden člověk za druhým se svítícím displejem mobilu před sebou. Takových jako on už sedí na trávníku víc než desítka.

To jsou scény, které má na svědomí nový fenomén, hra Pokémon GO. Vychází z legendárního animovaného seriálu a na mobilních telefonech ji hrají miliony lidí po celém světě včetně Plzně.

Jdou ulicí a svět pozorují přes fotoaparát mobilního telefonu. Právě hra jim umožňuje vidět v reálné ulici kreslené postavičky, které do mapy světa vygeneroval program. Některé typy jsou stále na stejném místě, některé vzácnější se objevují a zase mizí. Smyslem hry je pochytat všechny, to se ale asi podaří málokomu.

„Stáhnul jsem si to ještě před oficiálním vydáním v Evropě,“ vypráví třiadvacetiletý hráč Martin Štěpánek, který šel do centra Plzně s přáteli a jako bonus nachytal několik virtuálních postaviček.

Sběratelé mohou v arénách soupeřit mezi sebou

Hra je pro Evropu dostupná přes týden, ale ke štěstí zájemců bylo možné si ji opatřit již dříve z neoficiálních zdrojů.

Princip hry je poměrně jednoduchý. Lidé chodí se svým mobilem nebo tabletem po okolí, stopují pokémony a ty se následně pokoušejí chytit. Na několika místech nejen v Plzni jsou body, takzvané arény, u kterých mohou sběratelé pokémonů soupeřit mezi sebou.

„Ovládal jsem arénu přímo na náměstí Republiky. Ale bylo tam tolik lidí, že jsem ji ubránil asi jen půl hodiny,“ povzdychne si další dávno dospělý hráč Adolf Pech.

Proč virtuální zvířátka hráče tolik přitahují? U mnoha hraje velkou roli nostalgie, generace mladých lidí na konci 90. let s japonským seriálem vyrůstala. „Na jejich velký návrat jsem čekal vlastně až doteď,“ vysvětluje Pech, co ho na Pokémonech tolik pohltilo. Hru hrají samozřejmě i lidé mladší a starší.

„Myslím si, že především ti nejmladší nemohou mít ke hře takový vztah. Nikdy neviděli původní seriál, nikdy nehráli s pokémony třeba na počítači. Myslím si, že ti u hry příliš dlouho nevydrží,“ rozpovídá se Štěpánek o dosahu hry napříč společností.

V Americe hra vyvolává davová šílenství

Hra samotná uživatele při spouštění upozorňuje, aby dával pozor na své okolí a koukal, kam jde. Praxe je ale taková, že lidé kvůli hře někdy i dost riskují. Na plzeňském náměstí jsou k vidění postavy s trhavým pohybem a zrakem upřeným do displeje svého mobilu. Dalším poznávacím znakem hráče Pokémonů je externí baterie napojená na telefon, který hra rychle vybíjí.

Pokémon GO zde není zatím tolik populární jako třeba v Americe, odkud jsou dostupná videa z davového šílenství při chytání vzácného pokémona.

V Plzni už kdosi založil facebookovou stránku Pokémon GO v Plzni a snažil se hráče svolat ke společnému chytání, ale pokusy se buď zcela nezdařily, nebo se srazu zúčastnil skromný počet nadšenců.

Vývojáři slibují ještě větší propojení hráčů

Společnost Niantic, tvůrce hry, hodlá popularitu hry dostatečně zpeněžit. Obchodní plán společnosti je takový, že za finanční příspěvek umístí své body právě do platících obchodů a restaurací, jako se již stalo v Japonsku. Tam už za arény zaplatil světový fastfoodový řetězec pro své tři tisíce poboček, kde se schází větší množství hráčů.

Dá se počítat s tím, že hráčů Pokémon GO bude přibývat. Po inovacích, které vývojáři slibují, bude propojení hráčů navzájem ještě větší a hra nabídne více možností, co s virtuálními mazlíčky dělat.

Najdou se samozřejmě i tací, které hra neoslovila, spíše naopak. Jako Plzeňáka Ondřeje Žáka, který s tímhle fenoménem nechce mít nic společného.

„Jako malý jsem na pokémony koukal, ale nehodlám se honit za neexistujícími zvířaty a následně je jenom jako chytat. Nevidím v tom zábavu, spíše naopak podřízení se člověka hře,“ vysvětluje Žák. „Na Pokémon GO vidím pouze jednu světlou stránku. A to tu, že to lidi alespoň vyžene z domovů do ulic,“ nechce být mladý muž příliš kritický.

Autor: