Jihomoravské sanity musí houkat i při návratu bez pacienta. Řidiči se bouří

  13:04
Řidiči sanitek na jižní Moravě dostali příkaz jezdit se zapnutým majákem a houkačkou, i když se vracejí bez pacienta na základnu. Vedení záchranky to zdůvodňuje tím, že je potřebuje mít zpět co nejrychleji. Je to ale v rozporu se současnými pravidly a samotným řidičům sanitek nařízení vadí.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Vedení nám používání signalizace i v případě návratu na základnu zapracovalo do vnitřní směrnice, kde se dokonce píše, že pokud ji nebudeme dodržovat, můžeme přijít o práci,“ popisuje řidič, který si kvůli vyhrocené situaci v jihomoravské záchrance přál zůstat v anonymitě, ale redakce jeho jméno zná.

Potvrzuje to i šéf odborářů jihomoravské záchranky Bohuslav Zrza, který nařízení otevřeně kritizuje.

„Nejenže zbytečně plašíme ostatní na silnici, kteří nám musí uhýbat, ale pokud by došlo v takovém případě k dopravní nehodě, tak jako řidič záchranky nejsem právně chráněný. Podle pravidel silničního provozu smím totiž maják a houkačku používat, jen pokud jedu k vážnému případu nebo vezu pacienta do nemocnice,“ vysvětluje Zrza, kterého podporují i další kolegové.

Poukazuje na to, že nehody, ve kterých hraje roli sanitka se zapnutou signalizací, se stávají. Na konci dubna například v Praze vůz tamější záchranky srazil chodkyni, žena krátce po nehodě zemřela (o nehodě v Praze zde). Výjimkou nejsou ani drobné nehody, kdy řidiči osobních aut nestačí dobrzdit a do sanitky nabourají.

Jihomoravští záchranáři také upozorňují na záporné stanovisko ministerstva dopravy. „V případě návratu sanitky na základnu nejde o plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštních povinností,“ potvrdila MF DNES mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Jde o pacienty, říká ředitel

Ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák argumentuje tím, že jedná ve prospěch pacientů a nejde jen o bezúčelný výmysl. Před pěti lety totiž v kraji došlo k omezení rychlé lékařské pomoci, a vozy tak mnohdy musí vyjíždět i do nespádových oblastí. Například ze základny v Hustopečích na Břeclavsku třeba až do pětatřicet kilometrů vzdáleného Brna.

„V takových případech chceme, aby se posádka vrátila co nejdříve zpátky na své stanoviště, aby byla případně k dispozici k dalšímu výjezdu. Diskusi o tom vede jen pár nekompetentních a nezodpovědných jedinců,“ tvrdí Klusák, který odmítá, že svým podřízeným kvůli nedodržování nových pravidel sám někdy hrozil výpovědí.

Za Klusáka se postavil i ředitel středočeské záchranky Martin Houdek. Říká, že nové nařízení na jižní Moravě naprosto chápe.

„Ví se, že došlo k omezení výjezdových skupin. Z toho pohledu rozumím, že pan ředitel přijímá opatření, aby měl na základně k dispozici dost vozů. Občas naší posádce také dáme pokyn, aby zapnula signalizaci, i když se vrací třeba z Kutné Hory prázdná na základnu, kde v té chvíli máme málo posádek,“ argumentuje Houdek.

Záchranka chce kvůli majákům změnit legislativu

Jihomoravští záchranáři ale namítají, že pokud mají jezdit s majáky a houkačkou bez pacientů, chtějí úpravu legislativy. O tom je ochotné jednat i ministerstvo dopravy. „O případné změně chceme diskutovat,“ uvedla mluvčí resortu Rezková.

Zástupci záchranky již o nových pravidlech jednali i se zástupci ministerstva zdravotnictví. Ředitel Klusák říká, že jejich právnímu odboru možný nový předpis ukázal a nemají s ním problém.

Sám náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ale návrat prázdné sanitky na základnu se zapnutou signalizací nepovažuje za vhodný.

„Zatím jsem kvůli tomu neabsolvoval žádné jednání. Nicméně si myslím, že zmíněné řešení není moc vhodné. Musíme to řešit případ od případu,“ konstatoval Prymula.

Zaskočený z nového nařízení je i prezident Asociace záchranných služeb Marek Slabý, který je zároveň šéfem jihočeské záchranky. „Nic podobného tedy nepraktikujeme,“ tvrdí.

Nová směrnice vyvolala další spor mezi vedením jihomoravské záchranky a odboráři, kteří jsou už přes rok ve stávkové pohotovosti. Už dříve poukazovali na případy, kdy do služby přišel opilý lékař. Jedna z lékařek dokonce nadýchala přes tři promile. Klusáka odboráři kritizovali kvůli tomu, že nezvolil adekvátně přísný trest.