Houbaři se dočkali. Nejvíc hub je teď, když mrzne a sněží

  16:44
Alespoň někteří lidé si teď vynahradili jednu z nejmizernějších houbařských sezon v historii samostatné České republiky. Kdo se nenechal po polovině listopadu odradit pozdním datem, teple se do mrazů oblékl a měl štěstí, určitě nelitoval. Ze země vyrazily především suchohřiby hnědé.

V uplynulých dnech se ve velkém vyskytovaly pouze suchohřiby hnědé. Na snímku je úlovek z lesa pod Ještědem. | foto: Zdeněk Pelda

„Úspěšný houbař ale musel narazit na místa, kde zůstala i během suchého a horkého léta alespoň nějaká vláha,“ říká známý liberecký mykolog Zdeněk Pelda. 

„Na konci října a v první polovině listopadu docela hodně pršelo. Sucho je sice v Libereckém kraji pořád, ale už není kritické.“ Redaktor Mladé fronty DNES Martin Trdla se nechal o víkendu zlákat příspěvky na Facebooku, kde si houbaři občas pochvalovali bohaté úlovky. 

„Jsem antihoubař a vypravil jsem se v sobotu do lesa s přítelkyní a se psem, aniž bych si dělal nějaké větší naděje. Houby hledat neumím,“ prozrazuje Trdla. „Ale každý rok na Vánoce dělám tradiční krkonošské jídlo, hubník. Vybrali jsme si les v okolí Lemberka a nestačili jsme se divit. Na jednom místě jsem našel pět šest hub, což se mi podařilo hned několikrát. Naposledy jsem tolik hub viděl v lese tak před dvaceti lety. Z lesa jsme si odnášeli skoro plný koš. Nebyli jsme tam ani hodinu.“ 

Suchohřiby rostly v osamocených ostrůvcích

Trdlova slova potvrzují návštěvníci serveru nahouby.cz. Muž s přezdívkou Lovechub tam uvedl: „Vyrazil jsem na hranu bývalého vojenského prostoru u Hlavice. Když jsem se vyškrábal do kopce, tak jsem potkal postarší manželský pár, který si s úsměvem nesl dva úplně narvané koše mladých hřibů hnědých. Všechno mi vysbírali. Našel jsem jen malý košíček, smaženice byla a zbytek suším na zimu.“ Další fanoušek serveru nahouby.cz se svěřil, že ve vysokém smrkovém lese nenašel „lautr nic“. 

„Na místech nezávislých na dešti rostlo pár ojedinělých kousků, třeba půlkilový a naprosto zdravý kovář a podobně velký nečervivý hřib pravák,“ dodal.

Podle Peldy se vyskytovaly v uplynulých dnech ve velkém pouze suchohřiby hnědé. „V polovině listopadu jich bývá tak hodně opravdu ojediněle. Ale rostly jenom v osamocených ostrůvcích, a tak leckdo odešel z lesa domů s prázdnou,“ upozorňuje mykolog.

„V lese za naší zahradou jsem nenašel při svých procházkách nic, a soused se odtamtud vrátil s plným košem. Narazil prostě na rozdíl ode mě na dobré místo.“

Pelda si spravil chuť bohatým trsem hlívy ústřičné. Vyrostla na jemu dobře známém místě v Liberci. „Ale penízovky sametonohé nebo šťavnatky pomrazky, tedy houby typické pro pozdní podzim, rostou sporadicky,“ tvrdí Pelda. „Letošní sezona byla opravdu špatná. Na druhou stranu jsem ale narazil na tak nádherné korálovce, jaké jsem ještě nikdy neviděl.“