Hotel Avion se po letech otevírá veřejnosti, zatím jen na přehlídku

  17:24
Kabely trčící ze zdi, oprýskaná schodiště. A vedle nich moderní designové kousky v podobě křesel, židlí, prstenů nebo lamp. Kontrastní podívanou nabízí útroby slavného brněnského hotelu Avion, který se v těchto dnech po osmi letech otevírá veřejnosti.

Ode dneška do neděle se v hotelu v samotném srdci města koná festival Brno Design Days, jehož součástí jsou i přednášky a dílny.

„V prvním patře jsme instalovali expozici výlohy obchodu a ve druhém máme kavárnu, přehlídkové molo a design výstavu,“ sdělila organizátorka festivalu Martina Steinerová.

Rekonstrukce nejužšího hotelu ve střední Evropě stále není dokončená, návštěvníci se tak dostanou pouze do jeho poloviny. „Uvidí zajímavé věci, prozatím jim však můžeme ukázat pouze část hotelu. Festivalu jsme zpřístupnili přízemí a dvě patra,“ upřesnil majitel hotelu Avion Stanislav Berousek.

Po ukončení designových dnů se funkcionalistická památka od architekta Bohuslava Fuchse opět veřejnosti uzavře. Definitivně by ji chtěl Berousek uvést do provozu příští rok.

Pořadatelé museli přidat další vstupenky

S omezeným prostorem v Avionu si organizátoři Brno Design Days vystačí. Aby uspokojili velký zájem návštěvníků, spustili ještě tento týden doprodej jednorázových vstupenek. Platí pouze pro vstup do budovy a nevztahují se na přednášky a dílny.

Fotogalerie

„Zájem se nám oproti loňsku opravdu zvedl, vstupenky jsme měli vyprodané už delší dobu, proto jsme se rozhodli uvolnit ještě další lísky. Očekáváme zhruba dva tisíce návštěvníků,“ dodala Steinerová.

Na Brno Design Days se představí osobnosti z Brna, České republiky i zahraničí. Pozvání přijali designérka Margherita Carrarová z módního domu Christian Dior, duo Jakub Pollág a Václav Mlynář z produktového studia deFORM nebo typograf David Březina.

Loňský ročník Brno Design Days měl ústřední téma neviditelný design a snažil se ho představit jako užitečný nástroj. Podobně jako letos se také uskutečnil v zatím nepřístupné budově – v pasáži paláce Jalta, který po letech sporů a chátrání začal opravovat soukromý investor.

Autor: