Hostivař se dočká nového hřbitova, čtyři stěny pojmou stovky uren

  17:30
Už více než sto let čeká metropole na další hřbitov. Po složitých peripetiích nakonec začne ještě letos vznikat nový v pražském Hostivaři. Původní odhad byl 14 milionů korun, nakonec vyjde na dvojnásobek.

V architektonické soutěži na nový hřbitov v Hostivaři uspěl v roce 2016 autorský tým sedmi architektů v čele se Stanislavem Krčmárikem. | foto: Vizualizace: Stanislav Krčmárik

Starý hostivařský hřbitov je už roky na hranici své kapacity, navíc svým uzpůsobením příliš nevyhovuje pro ukládání uren, kterých je v současnosti drtivá většina. 

Proto Správa pražských hřbitovů (SPH) rozhodla o vybudování nového hřbitova, který na ten stávající těsně naváže.

Spolu s Institutem plánování rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vypsala už v roce 2015 architektonickou soutěž, v níž o rok později uspěl návrh autorského týmu kolem architekta Stanislava Krčmárika.

Dvojnásobná cena

Podle původních odhadů, které vzešly z architektonické studie, měla výstavba vyjít na 14 milionů korun. Jenže celková cena nového hřbitova se nakonec vyšplhala až na 29,5 milionu korun, tedy na více než dvojnásobek.

„Důvodů pro vyšší náklady je víc. Například geologický průzkum ukázal, že se v místě nachází nestabilní podloží, proto projektanti navrhli složitější, a tedy nákladnější základové konstrukce stavby,“ vysvětluje ředitel Správy pražských hřbitovů Karel Kobliha. Podle jeho slov se rozpočet připravoval už v roce 2014 a od té doby se zvýšila cena stavebních prací až o třicet procent. A původní projekt se prodražil také proto, že jej bylo nutné postupně rozšířit.

Správ pražských hřbitovů jako příspěvková organizace města měla původně odhadovanou částku přislíbenou od magistrátu, kvůli výrazně navýšenému rozpočtu se ale přípravy stavby zadrhly a hrozilo, že se projekt úplně zastaví. Vedení hlavního města se začátkem letošního června nakonec shodlo, že doplatí i chybějících více než 15 milionů korun. 

„Rada se rozhodla projekt hřbitova v Hostivaři podpořit, protože jde o unikátní evropský projekt s inovativním způsobem ukládání uren. Celý koncept hřbitova je nadčasový a přirozeně navazuje na stávající strukturu hřbitova,“ zdůvodnila radní pro sociální politiku Milena Johnová (Praha sobě), do jejíž gesce patří právě i oblast pohřebnictví.

1 200 uren ve stěnách

Vítězové architektonické soutěže navrhli pro projekt nového hřbitova originální řešení i způsob ukládání ostatků. Základem stavby je monolitická konstrukce se čtyřmi stěnami, v níž bude 1 200 speciálních pouzder na uložení popela. Tvar budou mít podobný tubusu na vysokoškolský diplom. Kromě toho zde vznikne i rozptylová loučka.

Aby byla orientace na hřbitově se stovkami uren jednodušší, správa hřbitovů také připravuje přehledný informační systém s jednotným grafickým stylem. Kromě toho zde bude doplněn mobiliář i osvětlení. A u vchodu vznikne malé parkoviště s pěti místy pro návštěvníky.

Vzhledem k příslibu města na spolufinancování už tak nyní budování hřbitova nestojí nic v cestě, neboť projekt má za sebou i veškeré administrativní úkony. 

„Stavební úřad Prahy 15 vydal stavební povolení už na přelomu let 2018 a 2019, které dávno nabylo právní moci. Samotná realizace je v rukách Správy pražských hřbitovů, městská část stavbu nadále vítá a podporuje,“ potvrzuje architekt radnice Prahy 15 Vladimír Lavrík. Brzy má následovat výběrové řízení na stavební firmu, která by měla zahájit práce ještě letos a skončit příští rok na podzim.

Konec nejistoty kolem vzniku nového pietního místa s úlevou vítá i Jan Brčák z místního spolku Gostiwar, který už před šesti lety stál na začátku celého nápadu. „Původní hřbitov už je plně obsazen a o rozšíření plochy mají zájem občané jak z Prahy 15, tak z části Prahy 10 a Jižního Města. Proto jsme roky tlačili na to, aby projekt skutečně vznikl,“ podotýká Brčák, který v této záležitosti dokonce na dubnovém jednání pražského zastupitelstva interpeloval vedení města.

Podle Karla Koblihy správa hřbitovů aktuálně další podobný projekt na území metropole nechystá, neboť je dostatek volného prostoru na stávajících hřbitovech. Případ toho hostivařského je tak spíše ojedinělý, neboť z 230 tisíc hrobů, o něž se SPH stará, je jich až 40 procent opuštěných či nezaplacených.

Řada hřbitovů má navíc už teď vyhrazeny rezervní plochy pro rozšíření a 90 procent pohřbů je žehem, což také znamená menší nároky na plochu. Městská organizace má v současnosti ve správě 29 hřbitovů, v Praze jich je ale celkem 70. Ostatní většinou spravují jednotlivé městské části.