Turistická sezona propukla, záchranáři mají napilno. Řešili úrazy i alergii

  13:48
Horští záchranáři v Beskydech museli během víkendu zasahovat u celé řady různých událostí. Turistická sezona naplno propukla a s větším množstvím turistů souvisí i větší množství úrazů a karambolů.

ilustrační snímek | foto: Z publikace Beskydy z nebe

Kromě pěší turistiky je v současné době nejoblíbenějším letním sportem v horách cyklistika. 

„O víkendu horské cesty doslova praskají ve švech a cyklistů se v Beskydech pohybuje opravdu velké množství. Jen během soboty jsme museli ošetřit zranění třem cyklistům, všem v oblasti Soláně,“ uvedl Radan Jaškovský, pověřený náčelník Horské služby Beskydy s tím, že jen na Pustevnách se včera pohybovaly tisíce turistů i cyklistů.

Zranění na kole i paraglidu

Od soboty do neděle zaznamenali členové beskydské horské služby celkem osm zásahů, což je podle statistik nejvíc ze všech horských oblastí České republiky.

„Do nedělního oběda to byly čtyři zásahy u zraněných cyklistů, dále evakuace paraglidisty z výšky asi dvaceti metrů pod Malou Stolovou či ošetření zhmožděného hrudníku a transport k sanitnímu vozu při závodu na Lysé hoře,“ popsal situaci v Beskydech Radan Jaškovský.

Záchranáři museli během víkendu také řešit například alergickou reakci cyklisty po bodnutí sršněm. „Náročnou akcí se ukázala i fraktura dolní končetiny u jedné z mladých turistek. Dívku jsme museli ze svahu Lysé hory snášet v těžko přístupném terénu na nosítkách,“ doplnil náčelník Jaškovský. 

Dodal, že návštěvníci pohoří by si měli uvědomit, že existují nějaká pravidla pro bezpečný pohyb na horách. Ta platí jak pro pěší výletníky, tak pro cyklisty a v poslední době samozřejmě i pro jezdce na terénních koloběžkách.

Autor: