Ztratili se v Krkonoších, rychlou záchranu ale přivolala mobilní aplikace

  11:46
V pátek v podvečer horští záchranáři vypátrali dva ztracené turisty v Krkonoších. Mladíci z jižních Čech uvázli v Labském dole, kde je díky aplikaci Záchranka záchranáři nalezli hodinu od tísňového telefonátu. Oba muži byli v pořádku, jen vyčerpaní a podchlazení.

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Fremuth

Horská služba varuje návštěvníky, aby nepřeceňovali své síly a pečlivě si plánovali své túry. V Krkonoších je nyní navíc vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí.

„Mladíci z jižních Čech ve věku 23 a 24 let zřejmě v nepřehledném terénu zasněženého dolu sešli z cesty a nevěděli, jak dál. Kontaktovali nás kolem půl čtvrté s tím, že jsou někde mezi skalami a nedokážou se dál dostat. Domluvili jsme se, že si na místě stáhnou aplikaci Záchranka a podle ní jsme pak zjistili, že jsou v prostoru pod Šmídovo vyhlídkou,“ uvedl k okolnostem akce Štěpán Dunka, dispečer Horské služby Krkonoše.

Na hřebenech Krkonoš leží metr sněhu, kvůli počasí hrozí pád lavin

Horští záchranáři se k dvoji ihned vypravila ze dvou směru, jedna skupina šla vrchem ze stanice Medvědín, druhý tým ze Špindlerova Mlýnu. Ten poté postupoval od konce běžecké trasy v Labském dole. 

„Krátce před půl pátou se podařilo jednomu z našich členů spustit přímo k mládencům a pak už pomalu sestupovali nepřístupným terénem a v hustém sněžení dolů. Turisté byli poté v pořádku, jen vyčerpaní a podchlazení, transportováni do Špindlerova Mlýna,“ doplnil Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Horská služba varuje turisty, aby vzhledem k povětrnostním podmínkám a vyhlášenému třetímu stupni lavinového nebezpečí pečlivě zvážili své schopnosti a měli mít kvalitní vybavení, oblečení a boty.

„Je naprosto nutné, aby všichni pečlivě plánovali trasy túr tak, aby vždy dokázali bezpečně, včas a bez zbloudění dojít do cíle. Jakýkoliv náhodný pohyb mimo značené trasy může mít za následek ohrožení zdraví či dokonce života,“ varoval Jirsa.

Autor: