Dřina důlních koní. Hornické muzeum v Ostravě vylepšilo podzemní expozici

  7:50
Říkalo se jim čtyřnozí havíři. A právě koně, kteří v minulosti pracovali hluboko pod zemí, se rozhodlo připomenout hornické muzeum Landek Park v Ostravě. Do nejstarší sloje Albert umístilo přesný model důlního koně v životní velikosti se svým „parťákem“ chlapcem, který ho měl na starosti.

Karel Vilím (vlevo) a Miloš Schaffelhofer z Landek Parku Ostrava ukazují novou část podzemní trasy Hornického muzea. | foto: Adolf Horsinka

„Lidé obvykle nemají ani tušení o tom, že se v dolech běžně pohybovaly koňské potahy, které navíc byly obsluhovány dětmi. Proto tuto historickou skutečnost nově přibližujeme,“ vysvětlil ředitel Landek Parku Lumír Plac.

Model koně i dítěte zhotovila specializovaná polská firma, s dobovým chlapcovým ošacením poradila odbornice z Filmových studií Barrandov. Nyní se expozice stala trvalou součástí prohlídkové trasy.

Kůň dostal jméno Ferdinand, a to podle legendy o životě koníka obdařeného mimořádnými schopnostmi, který v důlních chodbách pracoval v letech 1881 až 1900. Odborníci připomínají, že koně byli v dolech na Ostravsku nenahraditelnými pomocníky až do roku 1940.

V podzemí totiž nebylo kvůli nebezpečí výbuchu možné využívat parní stroje, koně proto byli využíváni nejčastěji pro tahání vozíků.

Kanárek varoval před plynem

Jejich práce byla velmi namáhavá, ale podle dobových dokumentů důlní koně dostávali kvalitní krmení a měli dobré ustájení.

„Na důlních koních závisely výdělky havířů i majitelů dolů, proto měli maximálně osmihodinové směny. Podmínky byly nesrovnatelně lepší než pro tažná zvířata pracující na povrchu,“ vysvětlil Plac.

V expozici nechybí ani klec s kanárem. Ten zase kdysi varoval před zvýšeným výskytem nebezpečného metanu.

Autor: