Při rychlém přistání žena vypadla z koše balonu a zlomila si ruce

  13:36
Inspektoři po roce uzavřeli vyšetřování nehody horkovzdušného balonu u Dobrušky na Rychnovsku. Pilotovi se v nárazovém větru nepodařilo dobře zvládnout nouzové přistání ve vyšší rychlosti, takže při dopadu z koše vypadla jeho cestující a zlomila si obě ruce. Balon pak ještě přerazil dřevěný sloup.

Polského pilota zanesl vítr na českou stranu, u Dobrušky přistával s problémy (4. 5. 2018). | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Nehoda se stala 4. května 2018 v 18:53, když balon dopadl do polí mezi Dobruškou a Domašínem.

Vyšetřovatelé z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod mimo jiné zjistili, že sedmdesátiletý zkušený pilot měl před incidentem na kontě 402 letů a 369 hodin nalétaných ve všech typech balonů.

Byl tedy velmi zkušený, stejně jako cestující. Tou byla manželka jiného pilota z téhož polského klubu, jenž doprovázel dvojici po zemi. Žena létala jako doprovod v balonech už od roku 1997.

Kritický let, který skončil nehodou, odstartoval v 18:26 z okraje polských lázní Dušníky (Duszniki-Zdrój). 

„V době startu bylo počasí slunečné, rychlost větru asi 3 m/s a startovní podmínky byly optimální. Před startem jsme vypouštěli balonky naplněné heliem, které nám určily, že vítr vane po polské straně hranic. Předpokládal jsem dobu letu cca 45 min až 1 hodinu a že za hodinu vítr utichne a bude bezproblémové přistání,“ uvedl pilot podle závěrečné vyšetřovací zprávy.

Let plánoval podél státní hranice nad Orlickými horami. Balon vystoupal do 500 metrů. Jak ale sílil vítr, balon skončil na českém území a v 18:50 pilot shledal, že je nejvyšší čas přistát.  

Vybral si pole vzdálené asi tři sta metrů od silnice a z výšky 500 metrů začal klesat. Odhadoval, že rychlost větru při přistání byla asi 20 km/h a že balon klesal z výšky 20 metrů rychlostí asi jeden metr za sekundu. V odhadech se však mýlil.

Záznam z jeho mobilní aplikace Real Time GPS ukázal orientačně, že se balon přibližoval k plánovanému místu přistání rychlostí asi 30 km/h a rychlost klesání byla v rozmezí 3,3 až 2,4 m/s.

„Pilot podle vlastní výpovědi prováděl přistání jako normální, ale rychlost větru odpovídala podmínkám pro přiblížení a přistání za vyšší rychlosti, takzvané rychlé přistání,“ konstatovali inspektoři.

Bylo to normální přistání, při kterém se zvrhl koš, hájil se pilot

„Před přistáním jsem řekl cestující, aby se držela, že budeme přistávat. A také jsem jí řekl a upozornil ji, že to přistání bude těžší. Cestující se držela v koši držadel, která jsou k tomu určená, a já jsem se držel rámu hořáku. Před přistáním jsem vypnul hořáky. Když se koš dotknul země, tak poryv větru prudce smýkl balonem a koš se začal převracet na bok. Při tom se cestující neudržela a vypadla z koše ven,“ popsal pilot.

„Jak se koš odlehčil, tak balon opět setrvačností nabral výšku. Okamžitě jsem začal vypouštět víc teplého vzduchu z obalu balonu, abych opět přistál. Postupně mě vítr nesl ještě několik metrů k silnici, kdy jsem košem dřel o zem a následně mě vítr nasměroval na nějaké stromy podél silnice. Zde byl i dřevěný sloup vedení, který se vahou balonu přerazil a balon se o něj zastavil. Podle mě se jednalo o normální přistání, při kterém došlo k převrácení koše a to díky nenadálému poryvu větru. I cestující dělala vše, co měla, držela se úchytů, byla zkušená,“ uvedl polský pilot.

Podle závěrečné zprávy Úřadu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod se pilotovi s velkou pravděpodobností nepodařilo podrovnání v co nejnižší výšce nad zemí, což vedlo k nebezpečné kombinaci vertikální a horizontální rychlosti pohybu koše při kontaktu se zemí, kdy se ani zkušená cestující nedokázala udržet v koši.

Při takovémto rychlém přistání by se člověk měl jednak pevně držet, ale i opírat zády o stěnu či přepážku. Měl by zaujmout takovou polohu, že se hlava nachází pod obrubou koše.

Žena utrpěla zlomeniny obou předloktí, po ošetření v nemocnici ji propustili do domácího ošetřování. Pilotovi nic nevytýkala, brala to jako nešťastnou náhodu.

Inspektoři shledali, že pilot nevyhodnotil správně předpověď větru před letem. Když se balon ocitl těsně nad zemí, měl také úplně otevřít zařízení pro vypouštění vzduchu. Tím by se koš dotkl země tečně, takto ale narazil a prudce se naklonil, až žena vypadla.

Na místě po nehodě zasahovali kromě zdravotníků také hasiči, kteří vypustili balon a postarali se, aby nezasahoval do blízké silnice. K případu vyjeli i policisté. Ti dali pilotovi dýchnout, pod vlivem alkoholu nebyl. Policie odložila případ už 30. července 2018, protože nezjistila žádné porušení zákona.

Autor: