Ostrava se chce zbavit přemnožených holubů, odchytí je do klecí

  17:48
Přestože jen radnice Ostravy-Poruby každoročně platí odchyt a usmrcení asi 500 holubů, na území celého krajského města jsou tito ptáci přemnožení. Ostravští radní se proto rozhodli je redukovat komplexněji. Už v květnu se na různých místech objeví odchytové klece.

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Výběrové řízení vyhrála firma Grattis, která má za necelých 550 tisíc korun bez DPH odchytit a humánně usmrtit 700 holubů.

„V době od května do září rozmístí na území čtyř obvodů 48 odchytových klecí,“ řekl náměstek ostravského primátora Radim Babinec.

Nejvíc klecí bude v Moravské Ostravě, a to 20 klecí na pěti místech, na každém budou čtyři. Ve Svinově budou čtyři klece, na Jihu ve čtyřech lokalitách 16 klecí a v Polance na dvou místech osm klecí.

„Prosíme obyvatele města, aby holuby nepřikrmovali a odchytové klece neotvírali,“ dodal Babinec.

V centru Ostravy a ve Svinově se loni od června do listopadu podařilo odchytit asi 300 holubů. Letos ale město právě i na žádost některých obvodů hledalo systematický a komplexní způsob řešení.

„Problém je, že holubi se ve městě rychle množí, protože tu mají dostatek potravy a minimum přirozených nepřátel. Vnímáme je jako škůdce, protože znečišťují veřejná prostranství a působí škody na sochách, fasádách domů i dalším majetku. Navíc jsou také nositeli chorob přenosných na člověka, například salmonelózy, toxoplazmózy, tuberkulózy, ale i parazitů, jako je třeba klíšťák (větší forma klíštěte, pozn. red.), který může být zdrojem encefalitidy,“ vylíčil Babinec důvody, proč se město letos rozhodlo vyhlásit větší zakázku na redukci populace holubů.

Autor: