Holešov opraví náměstí sv. Anny, s centrem jej propojí masné krámy

  16:44
Nové společenské centrum vznikne v Holešově rekonstrukcí náměstí sv. Anny včetně prostoru s takzvanými masnými krámy. Prostranství poblíž hlavního náměstí dr. Edvarda Beneše chce místní radnice opravit během letošního roku.

Náměstí sv. Anny v Holešově se dočká rekonstrukce. | foto: Google Street View

„Počítáme s výměnou povrchů a úpravou celé plochy tak, aby měla důstojnou podobu odpovídající historickému centru,“ uvedl starosta Rudolf Seifert.

Náměstí sv. Anny se nachází v městské památkové zóně, počítá se tak s využitím přírodních materiálů.

Nevzhledné kontejnery na odpad se přesunou pod zem, v plánu jsou také přeložky vodovodu a kanalizace.

„Smyslem je propojit obě holešovská náměstí. Lidé tudy procházejí k zámku a zahradám a budeme rádi, když toto prostranství ožije,“ naznačil Seifert.

Spojovacím prostorem s vedlejším náměstím dr. Edvarda Beneše by se měly stát právě masné krámy.

Původně dřevěné domky od 17. století využívali řezníci. Později se krámy přestavěly na kamenné domky a fungovaly až do 19. století. Celé minulé století však opuštěné chátraly.

Fotogalerie

Z šestnácti domků se dochovaly čtyři, které radnice loni nechala rekonstruovat. Stanou se součástí městské tržnice, se kterou Holešov v tomto areálu počítá. Zachovaná zůstane i původní zeď z 18. století.

Práce vyjdou na zhruba deset milionů korun, hotovo má být do konce roku. „V ideálním případě bychom tady rádi uspořádali už letošní vánoční trhy,“ dodal starosta Seifert.

Náměstí sv. Anny se nachází v samém centru Holešova.

Náměstí sv. Anny se nachází v samém centru Holešova.