Jihomoravské ANO trápí kauzy. Kritika míří na Vokřála i Malou

  6:56
Jména vlivných brněnských politiků z ANO se objevila v kauze úniků informací z policejních databází. Část naštvaných kolegů je chce z funkcí na jižní Moravě vyšachovat a volá po nových tvářích ve vedení. Kritika míří na exprimátora Petra Vokřála i šéfku jihomoravské organizace Taťánu Malou.

Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Před dvěma lety detektivové z tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi dvě desítky lidí kvůli úniku informací z policejních databází, které měly spojitost převážně s Brnem. Mezi nimi byl například majitel investiční skupiny DRFG a někdejší člen brněnského ANO David Rusňák, jenž hnutí štědře sponzoroval. Později však žalobce jeho stíhání podmíněně zastavil.

Aféra tím ale neutichla. Nově kriminalisté obvinili dalších jedenáct lidí a u devíti rozšířili stíhání. Zjistili totiž, že nelegální činnost byla mnohem závažnější. Byznys s tajnými policejními informacemi se mimo jiné týkal vlivných členů brněnského ANO – podle detektivů hledali zkorumpovaní policisté na objednávku v databázích informace také o brněnském exprimátorovi Petru Vokřálovi, jeho náměstkovi Richardu Mrázkovi či Jiřím Faltýnkovi, synovi druhého nejvlivnějšího muže hnutí Jaroslava Faltýnka.

Tyto nové informace, s nimiž přišel týdeník Respekt, dál tříští jednotu hnutí na jižní Moravě. Přestože zmínění politici nejsou v roli stíhaných, podle některých spolustraníků jde o další z případů, které táhnou ANO v kraji ke dnu. „Kam se hrabe hejtmanka Pokorná Jermanová ze středních Čech se služebním autem, který využíval její manžel. U nás se jen v souvislosti s kauzou Švachula bavíme o zpronevěře desítek milionů. Z tohoto pohledu jsme nejzkorumpovanější krajskou organizací v republice. Za to má primárně nést odpovědnost naše vedení, které ale jen nečinně sedí,“ tvrdí jeden z vlivných členů brněnského ANO, jenž si kvůli napětí v hnutí přál zůstat v anonymitě.

Žádný rozkol, oponuje Malá

Podobný názor sdílí i dnes už bývalý šéf místní organizace v Bohunicích Antonín Brzobohatý. Funkce se vzdal v době, kdy se provalila kauza týkající se rozsáhlých machinací s veřejnými zakázkami na radnici Brno-střed, v níž policie obvinila exmístostarostu Jiřího Švachulu či bývalého šéfa investičního odboru Petra Liškutina (oba dříve ANO).

„Hnutí v Brně by prospělo, kdyby do vedení přišly nové tváře, jež nemají se současnými kauzami nic společného. Nebo klidně známí členové bez škraloupů, kteří kvůli současné situaci v hnutí zvažují, že odejdou,“ má jasno Brzobohatý, jenž je za ANO dál zastupitel Bohunic.

V brněnském hnutí tak podle informací MF DNES sílí hlasy lidí, již si nepřejí, aby ve vedení byli „toxičtí“ členové jako Faltýnek, Mrázek, ale kvůli nečinnosti i Vokřál či krajská šéfka hnutí Taťána Malá. „Ti, co si přejí změnu, jsou však v menšině. Zatím,“ podotýká Brzobohatý.

Zda se rovnováha sil změní, napoví nejbližší měsíce. Už na podzim si totiž brněnské ANO zvolí nové předsednictvo, zároveň se začne řešit kandidátka do krajských voleb, které se konají příští rok. A na předních místech seznamu má podle plánu „krýt záda“ Vokřálovi právě nynější krajská radní Malá – pro kritiky nežádoucí osoba, jež kvůli plagiátorství svých diplomových prací musela po 13 dnech skončit ve funkci ministryně spravedlnosti.

Seznam „nechtěných“

Koho a proč chtějí kritici v hnutí ANO upozadit

  • Petr Vokřál (brněnský exprimátor): Nepodařilo se mu vyjednat koalici v Brně, ANO skončilo v opozici. Část členů mu vyčítá nečinnost. 
  • Taťána Malá (krajská radní): Po 13 dnech musela opustit post ministryně spravedlnosti kvůli podezření z plagiátorství diplomových prací. 
  • Richard Mrázek (exnáměstek primátora): Bývalá manželka jej veřejně viní z korupce. 
  • Jiří Faltýnek (brněnský zastupitel): Syn místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka levně koupil luxusní vilu od podnikatele zadrženého při razii ohledně manipulace veřejných zakázek. A to v době, kdy zároveň seděl ve vedení městské firmy Teplárny Brno, která stejnému podnikateli zadala tendry za stamiliony. 
  • Marek Janíček (brněnský zastupitel a exšéf místní buňky ANO): Současně zastával několik placených funkcí najednou, podle kritiků je ale jinak v hnutí nečinný.

Malá tvrdí, že je naprosto normální, když mají členové různé názory. Žádný rozkol v hnutí se však podle ní nekoná. „Pokud si někdo myslí, že nemám být na krajské kandidátce, předpokládám, že mi to řekne, a já se vyjádřím. Myslím, že na kraji pracuji dobře,“ reaguje Malá. Odmítá i kritiku nečinnosti místní buňky. „Okamžitě jsme vyloučili Švachulu s Liškutinem. Udělali jsme vše, co šlo,“ argumentuje Malá.

„Nic jsme si neobjednávali“

Všichni politici, jejichž jména se objevila v kauze úniků informací, zároveň shodně tvrdí, že si vlastní lustrace z policejních databází neobjednávali. Na čí zadání se tak stalo a k čemu konkrétně měly informace sloužit, zatím není jasné. „Dozvěděl jsem se to až na policii, byl jsem nemile překvapený. Asi v tom sehrálo roli moje příjmení,“ domnívá se Faltýnek mladší, který v kauze nyní figuruje v roli svědka.

A vážně nebere ani kritická slova spolustraníků. „Domnívám se, že tento komunikační šum nemá větší význam. Sám se do vedení nehrnu,“ řekl Faltýnek. Stejně jako on o lustraci svého jména prý nevěděl ani exprimátor Vokřál, který větší neshody v hnutí také popírá.

Kritici současných poměrů v brněnském ANO vkládali naděje do „vycházející hvězdy“ Davida Aleše, místostarosty Brna-sever, jenž měl být podle informací MF DNES lídrem nového názorového proudu. Bývalý krajský manažer hnutí však po včerejší schůzce s Vokřálem a Malou změnil „rétoriku“. „Jsme ve shodě. Nemáme mezi sebou problémy,“ uvedl Aleš s tím, že se na vyšší místa ve vedení nehrne.