Děti tloustnou, dívky kouří a kluci si nečistí zuby

Ilustrační foto
vydáno: 21.5.2012, 13:15

Praha/Olomouc - Na Univerzitě Palackého vznikla speciální mezinárodní studie, která mapuje životní styl dětí a středoškoláků. Vědci zjistili, že víc než polovina dětí se opije už ve 13 letech, kouří hlavně děvčata a kluci mají problém s čištěním zubů.

To jsou jen některé výsledky mezinárodní studie Národní zpávy o zdraví a životním stylu dětí a středoškoláků, kterou vydává FTK UP ve spolupráci s FZV UP a Státním zdravotním ústavem ČR za podpory Kanceláře WHO v ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR.

Ze zprávy vyplývá, jak je důležité bojovat s obezitou. Mezi třináctiletými dětmi je počet chlapců s nadváhou 3x vyšší než u dívek, slazené nápoje pije každý den čtvrtina chlapců. Děti ani moc nesportují, 3/4 z nich něvěnují sportovním aktivitám pozornost déle než hodinu denně a pokud už vyrazí, tak jen pro zábavu s kamarády, rozhodně se nesnaží vyhrávat. 7 z 10 dětí tráví víc než dvě hodiny denně u počítače. Pravidelně snídá méně než polovině dětí, 46% chlapců a 42% dívek.

Podle výzkumu chlapci nevěnují velkou pozornost čištění zubů. Péče o chrup je nedostatečná u každého třetího jedenáctiletého chlapce, v patnácti letech u každého druhého z pěti. Dívky zase častěji kouří. Pravidelnými kuřáky je 18% patnáctiletých dětí, už ve třinácti si ale polovina dětí poprvé zapálila. K sexu v patnácti letech svolila čtvrtina dívek a pětina chlapců.

Výzkumu se zúčastnilo 94 škol z celé České republiky, dotazník vyplnilo 5 686 dětí mezi 11 až 15 lety. „Hlavním smyslem studie je poskytovat vědecky podložená data pro politické rozhodování v oblasti životního stylu a zdraví. Řada dat nevyznívá pro české školáky a jejich zdraví příliš příznivě. Děti se s rostoucím věkem stále méně pohybují, přestávají sportovat a tráví stále více času u televize a počítače. Také klesá konzumace zeleniny a ovoce, nárůst naopak pozorujeme u nezdravých potravin. Důsledky takového chování můžeme pozorovat již dnes. Česká republika je jednou ze zemí se značně vysokým výskytem nadváhy a obezity," zdůraznil Mgr. Michal Kalman. „Věříme, že se publikace stane cenným zdrojem poznatků a inspirace pro práci odborníků v oblasti prevence rizikového chování a podpory zdraví dětí a mládeže v ČR. Knihu je možné bezplatně stáhnout z internetu. Sloužit by měla nejen odborníkům, studentům, ale i široké veřejnosti," dodal spoluautor Mgr. Zdeněk Hamřík.

Znění celé Národní zpávy o zdraví a životním stylu dětí a středoškoláků najdete zde.

Zdroj: Národní zpávy o zdraví a životním stylu dětí a středoškoláků, www.zurnal.upol.cz a tisková zpráva odděleníkomunikace UP

Autor: Irena Krcháková - regionální zprávy iRegiony Impuls

Sdílet a uložit
 
zpět

Diskuse

Kuřáci děti
Honza 22.5.2012 81.90.175.*
Dobrý den tudle diskuzy sem dávám proto aby v tabačnictví neprodávaly dýmovnice petardy atd atd a hlavně cigáára
V diskusi je celkem 1 příspěvek, poslední byl vložen 22. 5. 2012, 12:49 vstup do diskuse

 

Videa

Ministryně Marksová v Kauze dne: „Kde budou žít bratři Michalákovi, je druhořadé.“

[26.3.2015]

Ministryně Marksová v Kauze dne: „Kde budou žít bratři Michalákovi, je druhořadé.“

Šéfka resortu práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) říká, že podstatné je, aby obě děti žily šťastně.…
Fanda banda hledá jméno!

[26.3.2015]

Fanda banda hledá jméno!

V pořadu Fanda a jeho česká banda dnes hledáme ženské jméno, které je úzce spojené s jednou z nejpopulárnějších kapel u…