Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hladinu Oskavy měří elektronický snímač

  10:09
Výšku hladiny řeky Oskavy nad jezem v městském parku v Uničově nově měří elektronický snímač. Zařízení je nezávislé na dodávce energie z veřejné sítě, neboť jej napájí solární panel. Po finálním nastavení bude údaje o výšce hladiny odesílat na mobilní telefony pracovníků zapojených do protipovodňových opatření, například bezpečnostnímu řediteli města, veliteli městské policie či starostovi sboru dobrovolných hasičů.

Hladinu Oskavy měří elektronický snímač | foto: Impuls.cz

„Pořízení měřicího bodu přišlo na 100 tisíc korun. Instalace tohoto zařízení je součástí většího projektu digitalizace povodňového plánu Uničova a jeho správního obvodu,“ řekl bezpečnostní ředitel města Uničova Josef Kovařík.

Jez v parku patří z hlediska možného ohrožení povodní k nejproblematičtějším místům v Uničově. Především na jaře, v době tání sněhu, se nad jeho stavidly hromadí naplaveniny, které hasiči odstraňují i několikrát denně.

Údaje z měřicího bodu jsou k dispozici na webu dodavatele: http://www.hladiny.cz/cz/#lvs#map#50393#H-Unicov.

Hladinu Oskavy na jiném místě, pod mostem mezi Uničovem a místní částí Brníčko, hlídá automatická stanice Českého hydrometeorologického ústavu: http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_prfdyn.php?seq=307343.

Celkové náklady projektu Digitalizace povodňového plánu města a SO ORP Uničov jsou 677.616 korun, z toho dotace z Operačního programu Životní prostředí pokryje 575.974 korun (85 % způsobilých výdajů). Projekt je realizován od 29. června 2017 do 30. června 2018.