V Brně roste poptávka po prevenci HIV, otevírá se nové testovací místo

  13:40
Ověřit si, že nejsou HIV pozitivní, mohou lidé od čtvrtka 28. listopadu v novém centru v Brně. V bohunické nemocnici otvírá další pobočka HIV checkpoint. Zdravotníci budou lidem zdarma a anonymně testovat nejen přítomnost viru HIV, ale také syfilis a žloutenku typu B a C.

Nový HIV checkpoint bude otevřený každý čtvrtek od 15 do 18 hodin v pavilonu B v prostorách kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích.

„Dosavadní kapacity pro anonymní a bezplatné testování na HIV a další pohlavně přenosné nemoci jsou v Brně nedostatečné. Proto nám dává smysl otevřít další z devíti poboček právě tady,“ uvedl Jiří Pavlát, ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc, který za novým testovací centrem stojí.

Poptávku po testování na HIV podle Pavláta potvrdily třeba výsledky mobilního testování v sanitkách, které se letos v centru Brna konalo několikrát. „Podařilo se nám z několika desítek testů zachytit dva případy HIV a několik případů syfilis. To umožnilo zahájit včasnou léčbu a klientům tím zachránit kvalitní život,“ upozornil Pavlát.

Podle Státního zdravotnického ústavu se ke konci letošního září na jižní Moravě nacházelo asi 240 HIV pozitivních lidí. Jen za letošní rok lékaři nově diagnostikovali přítomnost viru u dvaceti lidí. Vůbec nejvíce nakažených je v Praze, a to více než 1 500 lidí.

Otestovat chtějí více chorob zároveň

Právě testování z preventivních důvodů může podle lékařů výrazně pomoci. Vzrůstá totiž pravděpodobnost, že člověk zavčas podstoupí léčbu.

„Díky včasné a odborné léčbě se významně snižuje přenos HIV i počet nově infikovaných. Šance na přenos infekce od správně léčeného pacienta, který má vir HIV v krvi takřka nedetekovatelný, je téměř nulová,“ podotkl přednosta kliniky infekčních chorob FN Brno Petr Husa.

Ten kvituje i možnost nechat se otestovat na více typů infekčních nemocí zároveň. „V poslední době je celosvětovým trendem v ekonomicky vyspělých zemích provádět současně testování na HIV, žloutenky a pohlavně přenosné nemoci. Způsob přenosu je totiž často identický a při izolovaném testování by některé infekce mohly zůstat nerozpoznané,“ dodal Husa.

Za deset let na jižní Moravě lékaři v testovacích centrech diagnostikovali přítomnost viru HIV v krvi u 116 lidí. Počty postupně narůstají. „Včas léčený člověk má stejnou šanci na dožití jako každý jiný. Asi polovina Evropanů zjistí, že je problém, až když je pozdě. Pokud budou lidé zodpovědní a budou chodit na prevenci, můžeme to změnit,“ míní vedoucí lékařka HIV centra v Brně Svatava Snopková.

Výsledky se lidé dozví do patnácti minut

Nové testovací centrum bude nabízet i poradenské služby. Samotné testování mohou podstoupit zájemci o prevenci dvojím způsobem. Jedním z nich je rychlotest, jehož výsledky jsou známy do dvou až patnácti minut.

„Je velmi spolehlivé, ale uplatňujeme je zejména u lidí, kteří předpokládají, že se do centra už nevrátí. Třeba drogově závislí nebo lidé dojíždějící. Je u něj možnost, že ukáže nějakou reakci, ale dalšími vyšetřeními zjistíme, že šlo o jinou nemoc, například boreliózu,“ vysvětlil Pavlát.

Druhou možností jsou pak klasické rozbory krve, které laboratoř vyhodnotí do dvou týdnů. „Díky tomu, že checkpoint otevíráme ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Brno, je zajištěna návaznost na lékařskou péči přímo v místě testování, což bývá většinou slabá stránka anonymních testovacích míst,“ dodal Pavlát.

Všechna data jsou anonymizovaná, to znamená, že člověk v checkpointu vystupuje pod kódem. Výsledky si může vyzvednout v jakékoli zavedené pobočce checkpointů v České republice i ve slovenské Bratislavě.

Ačkoli je prvotní otestování zdarma, lidé se nemusí prokazovat ani kartičkou pojišťovny. Pokud by však člověk zjistil, že je potřeba se léčit, léčbu už mu bude hradit jeho zdravotní pojišťovna.

Testy provádějí také nemocnice ve Vyškově, Znojmě a Hodoníně, terénní pracovníci, Státní zdravotní ústav v Brně a vybraní soukromí lékaři.

Jedna smrtka za druhou. Takhle děsili nákazou HIV v roce 1987 Australané