Čechů nakažených HIV ubývá, u cizinců ale číslo vzrůstá, říká odborník

  9:46
V Plzeňském kraji bylo letos do října zjištěno pět nových pacientů infikovaných virem HIV. Počet se tak zvýšil na 120. Problémem je, že čím dál víc nakažených lidí přichází k lékaři pozdě, když už u nich propukla nemoc AIDS. Jsou to zejména cizinci.

Aby se lidé začali léčit dříve, a snížili tak riziko přenosu, rozšířila Krajská hygienická stanice v Plzni v tomto týdnu ordinační dobu pro ty, kteří se chtějí nechat bezplatně a anonymně otestovat na přítomnost infekce HIV.

„Chceme tím přispět k propagaci prevence, která je v boji s infekcí HIV nejdůležitější věcí,“ uvedl krajský epidemiolog Petr Pazdiora.

Ke kampani Evropský testovací týden HIV a žloutenky se minulý týden připojily i Klatovská a Rokycanská nemocnice. „Na testy dorazilo patnáct lidí,“ uvedl mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

Pazdiora připomněl, že v Česku je evidováno 3 338 lidí s infekcí viru HIV v jejích různých stadiích včetně AIDS. K tomu se podle epidemiologa musí připočítat dalších 22 procent lidí, kteří o nemoci nevědí, takže výsledný počet je zhruba 4 000 infikovaných.

V Plzeňském kraji přibývá v posledních letech vždy kolem šesti nových případů ročně. Výkyv nastal pouze v letech 2011 či 2012, kdy přibylo kolem dvanácti nakažených.

V posledních dvou letech v Česku mírně klesl počet zachycených případů. „Čísla vypovídají o tom, že mezi lidmi narozenými v Česku je infekce méně, bohužel mezi cizinci vzrůstá. Zatímco loni a předloni tvořili cizinci 30 procent nakažených, letos do října to bylo už 42 procent. Přitom málokterý cizinec se nakazí v Česku,“ sdělil Pazdiora.

Pazdiora uvedl případ Rumuna, kterému byla v rodné zemi sdělena diagnóza infekce, on se ale neléčil, přesunul se do Česka a byl zde diagnostikován znovu, ovšem už v pozdním stadiu nemoci AIDS.

Evropský testovací týden

Krajská hygienická stanice v Plzni

ordinační doba

  • úterý 4. prosince 13.00 - 16.00
  • středa 5. prosince 13.00 - 15.30
  • čtvrtek 6. prosince 13.00 - 16.00
  • pátek 7. prosince 13.00 - 15.30

Právě cizinci podle Pazdiory hodně přispívají k tomu, že mezi nemocnými, kteří se léčí na Infekční klinice Fakultní nemocnice v Plzni, převažují ti, kteří přicházejí v pozdní fázi.

Celorepublikově je udáváno, že kolem 90 procent lidí se nakazí při pohlavním styku. „V Plzeňském kraji je podíl sexuálního přenosu zhruba osmdesátiprocentní. Máme zde totiž více případů nákazy při nitrožilním podávání drog,“ popsal Pazdiora. Část je také spojena s větším počtem cizinců, kteří tu pracují v průmyslových zónách.

„Pokud se o svém sexuálním partnerovi i zpětně dozvím, že střídá milence, je závislý na drogách nebo pokud mi při pohlavním styku praskl prezervativ, jsem v riziku a měl bych zamířit na testování infekce HIV. Kdyby testovaných bylo několikanásobně víc než dnes, kdy například na naše plzeňské pracoviště dorazí ročně jen kolem 200 lidí, byli bychom v oblasti prevence infekce HIV daleko úspěšnější,“ uvedl Pazdiora.

Upozornil, že mezi lidmi nakaženými sexuálním stykem řádově dvě třetiny tvoří přenosy mezi homosexuály, případně bisexuály.

„Důvodem je způsob sexuálního styku přes anální sliznici. Ta je totiž daleko citlivější a rychleji začne krvácet než poševní sliznice. Důvod velkého podílu homosexuálů není tedy dán jejich větší promiskuitou, ta je srovnatelná s heterosexuály, ale především rizikovějším sexuálním stykem. Navíc když v této skupině množství infikovaných dosáhne určité hranice, je pravděpodobnost setkání s nemocným větší než u heterosexuálů,“ vysvětlil epidemiolog.

Pazdiora upozornil, že ne všichni HIV pozitivní se léčí. „Zhruba 74 procent podchycených je léčeno, zbylá zhruba čtvrtina není. Nechodí totiž na doporučené kontroly. Důvodem může být nezodpovědnost, rezignace, u cizinců i návrat do vlasti, případně i smrt,“ sdělil Pazdiora.

Relativně pozitivní je fakt, že se na trh průběžně dostávají stále nové léky, díky kterým se nejen snižuje infekčnost nemocných, a omezuje se tak riziko přenosu, ale lidé přežívají delší dobu a mají kvalitnější život.