Na jižní Moravě přibývá nakažených virem HIV, rizikem je náhodný sex

  7:18
Od letošního ledna do října přibylo v Jihomoravském kraji dvaadvacet nových případů HIV. I když je to zdánlivě malé číslo, znamená ve srovnání s loňským rokem desetiprocentní nárůst počtu nakažených.
Prostituce

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

V celé České republice přibylo nakažených o 7,5 procenta. A v Praze, která je Mekkou rizikových skupin, je to dokonce jenom 7,1 procenta.

„Ze statistického hlediska jde tedy o malá čísla, přesto je nárůst nových případů HIV pozitivních na jižní Moravě přinejmenším varující,“ podotýká generální ředitelka občanského sdružení Rozkoš bez rizika Hana Malinová.

V mezikrajském srovnání jižní Morava zaujímá třetí místo v počtu nově infikovaných. Podle statistik Státního zdravotního ústavu je tady od roku 1985 už 236 nakažených. I když se vezme v úvahu, že oblast je jedním z nejlidnatějších krajů a Brno je druhým největším městem republiky, rychlost nárůstu HIV pozitivních je alarmující.

Podle odborníků totiž lidé možnou nákazu neberou vážně. „Široká populace má tendenci tento typ onemocnění a rizika jeho přenosu podceňovat. Třeba na pánských záchodech v hudebním klubu na reklamu upozorňující na rizika přenosu HIV moc nenarazíte,“ podotýká vedoucí brněnské společnosti Podané ruce Petr Blažek.

Nákaz jehlou je minimum

Právě sex na jednu noc je přitom vůbec největším rizikem. Podle odborníků je třeba si uvědomit, že hlavní cestou přenosu viru HIV je stále nechráněný pohlavní styk. A to i přesto, že existuje účinná ochrana v podobě kondomu.

„Podíl přenosu prostřednictvím injekčního užívání drog je v ČR na rozdíl od přenosu sexuálního dlouhodobě nízký. V loňském roce se dle Státního zdravotního ústavu jednalo o 2,4 procenta případů, přičemž přenos nechráněným pohlavním stykem je ve více než 92 procentech případů,“ zdůrazňuje vedoucí Kontaktního centra ve Znojmě Zuzana Štvrtňová. Jen tady nejen na HIV otestují ročně desítky lidí, většinou drogově závislých.

Na Znojemsku u rakouských hranic je navíc obrovské množství erotických klubů a daří se tu i pouliční prostituci. I proto tady funguje terénní služba Magdala, která prostitutky vyhledává.

„Lidé zavírají oči nad tím, co se jich netýká, až do doby, než se sami s tímto jevem setkají, ať už u sebe samých, nebo v blízkém okolí. Někteří inklinují k rychlému řešení nedostatku finančních prostředků poskytováním placených sexuálních služeb, aniž by si uvědomovali rizika. Největší problém vidím v nedostatečné informovanosti,“ míní vedoucí terénní služby Kamila Dušková.

Magdala prostitutkám poskytuje i rychlotest na HIV, loni jich vydala 167, ale žádnou nakaženou ženu nezjistila.

U další rizikové skupiny, kterou jsou uživatelé drog, funguje prevence v podobě možnosti výměny stříkaček.

Statisíce do prevence

Pracovníci Podaných rukou během roku jen na jižní Moravě zlikvidují téměř čtvrt milionu použitých injekčních stříkaček, z 80 procent v Brně. Na nové stříkačky jde z veřejných prostředků tři čtvrtě milionu korun.

„Může se to zdát hodně, ale stejnou částku stojí středně velké osobní auto a je to nesrovnatelně méně, než kolik by stála léčba několika nakažených,“ podotýká Blažek.

Podle Malinové z Rozkoše bez rizika bývají nakažení z 85 procent muži. „Podíl žen mezi HIV pozitivními je relativně velmi nízký a roční přírůstek má tendenci se snižovat. Průměrně přibude mezi HIV pozitivní každým rokem 24 žen, což nedosahuje ani desetiny každoročního přírůstku mužů,“ popsala celorepublikový trend. Zároveň zmínila, že velká města, tedy i Brno, jsou z důvodu anonymity a existence příležitostí přitažlivá pro rizikově se chovající skupiny obyvatel.

Lidé, kteří se zachovali při sexu lehkomyslně, mohou snadno zjistit, zda zůstali zdraví. Stačí se obrátit na praktického lékaře nebo soukromou laboratoř. Například Rozkoš bez rizika nabízí testování na HIV zdarma několikrát do roka ve středisku v Brně a pojízdné ambulanci. V Brně je také specializované AIDS centrum.