Kdysi sloužil vrchnosti, nyní bude most u rakouských hranic znovu ozdobou

  11:46
Jako za doby Dietrichštejnů to bude vypadat v pohraničí za Mikulovem. V tamní krajině je totiž dlouho zapomenutý a chátrající cihlový most ze 17. století s patnácti oblouky, kterému od března dělníci vracejí původní lesk.

Historický cihlový most u Mikulova dostane zpět svou podobu ze 17. století. Opravy potrvají zhruba rok. | foto: MÚ Mikulov

Děje se tak díky projektu „Mikulov, Portz Insel – obnova komponované historické krajiny“. Most kdysi sloužil jako přístupová cesta přes rybník na ostrov Portz Insel s letohrádkem, místo loveckých kratochvílí vrchnosti.

Fotogalerie

Rybník je už ale dávno vysušený. Jediným pozůstatkem je potok protékající mezi kamennými oblouky barokního mostu.

„U mostu se nyní snižuje okolní terén tak, aby se odhalil až po paty mostních oblouků. Následně bude proto nutné provést sanaci všech pilířů cihlového mostu,“ poznamenal památkář Josef Hromek. Potok se tak musí odklonit do provizorního betonového koryta.

Samotná obnova sto metrů dlouhého mostu se bude dělat ve dvou fázích. V první dělníci opraví a doplní spodní část mostu pomocí cihel nalezených v okolí. „Druhou etapou je doplnění chybějícího zděného zábradlí mostu, kde by měly být použity cihly shodných rozměrů,“ doplnil Hromek.

Součástí projektu je také obnovení celé sítě stezek, jež v minulosti propojovaly Mikulov se sousedními obcemi Sedlec a Drasenhofen. Cesty ocení hlavně cyklisté, na rakouské straně se totiž napojí na cyklostezku. Novinkou bude naučná stezka se sedmi zastaveními a informačními tabulemi věnovanými opravené památce a lokalitě.

„Stezka povede z konce hraniční signálky směrem na Mikulov a Sedlec, dále navede návštěvníky k mostu a poté je zavede až k rakouskému Drasenhofenu,“ upřesnila manažerka projektu Kateřina Korandová.

Do projektu jsou zapojeny všechny tři obce, v jejichž katastrech se opravné práce dělají. „Náklady činí přibližně 35 milionů korun, 90 procent pokryje dotace,“ vyčíslil starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS).

Historický most bude, stejně jako okolní cesty, kompletně opraven v dubnu příštího roku. Následně dělníci instalují prvky naučné stezky. Turisté sem mohou vyrazit od příštího července.

Autor: