Cheb omezí rychlost v centru na třicítku, těžkým autům zakáže vjezd úplně

  16:14
Radnice v Chebu omezí rychlost v centru na 30 kilometrů v hodině. Zároveň zakáže automobilům těžším než šest tun vjezd do celé městské památkové rezervace, kde jsou silnice často dlážděné kamennou dlažbou. Z ulic zmizí i některé značky. Úpravy mají vést ke zklidnění provozu v historickém jádru.

Historické centrum Chebu (ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Takzvané Tempo 30 je zóna, která omezuje rychlost na náměstí a v přilehlých ulicích. Důvodem je velké zatížení hlukem, protože kvůli požadavkům památkářů musíme na ulice pokládat dlažbu a při vyšších rychlostech je na ní pohyb vozidel hlučný a také nebezpečný pro chodce,“ uvedl starosta Chebu Antonín Jalovec (VPM).

Na vjezdech do památkové rezervace se tak v průběhu května objeví nové dopravní značky, které řidiče na změnu upozorní.

„Jsou to ulice Dlouhá, Školní, Hradební a Křižovnická. Automobily těžší než šest tun už za nové značení vjíždět nebudou. Výjimku dostanou pouze vozidla dopravní obsluhy,“ přiblížila mluvčí města Simona Liptáková.

Radnice si chce pojistit, že řidiči budou nařízení respektovat. Na silnicích v historickém centru se proto postupně objeví zpomalovací prvky v podobě kamenných retardérů. V některých místech se zruší dosavadní značení hlavní a vedlejší silnice. Místo toho bude platit univerzální přednost zprava.

Toto opatření podle Jalovce přinese i výrazné snížení počtu dopravních značek v centru města, kterých je nyní nadbytek.