Herec Skamene vysoudil pozemky na Tachovsku jako restituční náhradu

  15:18
Herec Roman Skamene a jeho příbuzná uspěli u tachovského okresního soudu se žalobou proti Státnímu pozemkovému úřadu. Domáhali se vydání náhradních pozemků u Málkovic pro vypořádání části jejich restitučního nároku.

Herec Roman Skamene.

Verdikt není pravomocný. Dnešního vyhlášení rozsudku se nezúčastnila ani jedna ze stran. Do patnácti dnů je možné podat odvolání.

Karlovi Skamene, příbuznému herce Romana, v roce 2002 pražský pozemkový úřad přiznal nárok na restituci pozemků v Praze-Vršovicích. Zároveň ale rozhodl, že se pozemky nevydávají a Karla Skamene odkázal, aby si zažádal o náhradní pozemky.

Herec a jeho příbuzná, na které později přešel restituční nárok, uplatňovali vůči státu částku 100 808 korun. Jako náhradní si vybrali čtyři pozemky v katastrálním území Málkovic na Tachovsku. Jsou to louky a pole, jejichž hodnota je 102 991 korun.

Pozemkový fond ČR byl více než deset let naprosto nečinný a žalobcům nezbylo v podstatě nic jiného, než vyvolat soudní řízení a domoci se svých oprávněných nároků. Ve třech případech, kdy žaloby řešily pražské obvodní soudy, jim bylo dáno za pravdu. Ani poté se nedočkali svých nároků. Proto podali tento návrh,“ vysvětlil samosoudce František Kříž.

Ten zjistil, že zmiňované pozemky jsou převoduschopné a nic tedy nebrání tomu, aby byly na herce a jeho příbuznou převedeny. 

Rozdíl mezi aktuální cenou pozemků a restitučním nárokem, tedy 2 183 korun, uhradí herec a jeho příbuzná.

Pozemkový úřad musí zaplatit náklady na právní zastoupení Romana Skamene ve výši 28 tisíc korun.

Převod pozemků nabyde právní moci v den, kdy budou zapsány v katastru nemovitostí.

Autoři: ,