Před třiceti lety zemřel herec Neckář, proslavil se pod jménem Dubský

  16:28
Filmoví pamětníci ho dobře znají třeba z filmu Smrt v sedle, v němž ztělesnil výraznou zápornou postavu žokeje. Nebo ze seriálu Hříšní lidé města pražského. Jihlavský rodák Eduard Dubský hrál ale i v řadě dalších filmů a seriálů. O víkendu uplynulo třicet let od jeho úmrtí.

Jaroslav Marvan (na snímku s Eduardem Dubským) jako policejní rada Vacátko. | foto: Archiv ČT

Na podzim roku 1911 se narodil ještě s původním jménem Eduard Neckář. Byl totiž strýcem populárního zpěváka a oscarového herce Václava Neckáře a jeho bratra Jana Neckáře, známého muzikanta.

„Tátův starší brácha Eda začínal hrát v divadle pod jménem Eduard Dubský. Náš táta byl mladší, narodil se v roce 1915 v domku v jihlavských Starých Horách. Měl sedm sourozenců. Kromě Edy to byli Fero, Maru, Ema, Vašek, Anička a Josef,“ popsal zpěvák Václav Neckář.

Dubského umělecký pseudonym měl spojitost s jeho dědečkem. Matka Eduarda Dubského totiž byla dcerou Josefa Duba, koláře z Opatova. Otec Dubského se jmenoval František Neckář a byl továrním dělníkem v Jihlavě.

Ostatně dochoval se i matriční záznam o narození a křtu známého herce. A to ve farnosti při kostele svatého Jakuba. Kmotrem malému Eduardovi byl podle tohoto záznamu Antonín Kříž, jenž byl rovněž zdejším továrním dělníkem.

Zpěvák Václav Neckář nechtěl využívat popularitu svého strýce

Sám Dubský studoval v Jihlavě gymnázium. Velmi se zajímal o divadlo. Jednou na začátku třicátých let v Jihlavě hostovala divadelní společnost Mařenky Zieglerové.

Pro Dubského to byl zlomový moment, protože do tohoto souboru následně vstoupil a opustil rodnou hroudu. Postupně sbíral herecké zkušenosti a za svoji kariéru vystřídal několik pražských a mimopražských scén.

Po druhé světové válce začali Dubského obsazovat i filmoví režiséři. Objevil se například ve snímcích Čapkovy povídky, Mikoláš Aleš, Florenc 13.30. Jedna z jeho posledních prací před kamerou byla ve filmu Pan Vok odchází na konci 70. let. Zemřel v roce 1989.

Zajímavostí je, že příjmení Dubský nakonec přijal i otec Václava a Jana Neckářových. Ten utekl z Jihlavy k cirkusu.

Byl vynikajícím tanečníkem, dělal gymnastiku. V manéži předváděl přemety, taneční figury - a bylo rozhodnuto. Později působil otec bratrů Neckářových u choreografa Saši Machova a u Jiřího Voskovce a Jana Wericha v Osvobozeném divadle a na dalších scénách.

Když pak zpěvák Václav Neckář začínal svou kariéru, nabízeli mu v divadle, že si také může vzít rodinné umělecké jméno Dubský. On to odmítl s vysvětlením, že nechce využívat popularitu svého strýce, tehdy už známého herce. Neckářovi mají dodnes v Jihlavě příbuzné.

Autoři: ,