ANO v Karlovarském kraji chce, aby hejtmanka zůstala ve funkci

  14:02
Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová by měla zůstat ve funkci. Shodlo se na tom krajské předsednictvo hnutí ANO, které mělo vyřešit, kdo místo ní usedne do hejtmanského křesla. Mračková Vildumetzová je totiž zároveň poslankyní a letos v únoru oznámila, že hejtmanský post do konce roku opustí.

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jana Mračková Vildumetzová zmínila, že vždy odmítala kumulaci funkcí, ale po svém zvolení do Sněmovny si chtěla rozmyslet, který post si vybere.

„Věc jsme probírali a požádali jsme paní hejtmanku, aby své rozhodnutí přehodnotila a neodcházela, protože chceme zachovat sestavu, která tu teď je,“ vysvětlil první náměstek hejtmanky a první místopředseda krajského hnutí ANO Martin Hurajčík.

Zároveň dodal, že Jana Mračková Vildumetzová z názoru předsednictva nebyla příliš šťastná. „Je kumulace funkcí a kumulace funkcí. Paní hejtmanka dělá řadu prospěšných věcí a dělá je na úkor svého volného času. Nedovedu si představit, že by byl někdo větším přínosem pro kraj,“ vyzdvihl Hurajčík.

Hejtmanka potvrdila, že stále platí její původní rozhodnutí. „O rozhodnutí krajského předsednictva budu muset mluvit s panem předsedou Babišem,“ řekla.

To, aby v čele kraje zůstala, podpořil i pirátský radní pro regionální rozvoj Josef Janů. „V současné době nemáme lepší osobu na post hejtmana nebo hejtmanky,“ konstatoval.

Sama Jana Mračková Vildumetzová se domnívá, že lidem nevadí kumulace funkcí, ale především kumulace odměn. Proto ve Sněmovně předložila návrh zákona, který právě tyto věci řeší.

„Pokud se některý uvolněný zastupitel, což znamená hejtman, náměstek hejtmana, předseda výboru, starosta, místostarosta či radní stane poslancem, tak od prvního dne mu za funkci uvolněného zastupitele půjde pouze 40 procent, 60 procent zůstane v rozpočtu,“ osvětlila.

Kvůli tomu, aby Jana Mračková Vildumetzová z kraje neodcházela, vznikla dokonce i petice. Její internetová podoba měla do úterního odpoledne 135 podpisů.